Citat:
Ursprungligen postat av
zzzT
Vad glad jag blev att kunna vederlägga påståendet om det " judiska monopolet i Tysklands banksystemet "
Det är en skröna , som mycket annat i nassekretsar . En livskraftig sådan som används alltid som ett slags ursäkt för det tredje rikets övergrepp på mänskligheten. Att ni aldrig lär er
Deutsche Bank, Dresdner Bank och Commerzbank var allt annat än Judisk ägda och Deutsche Reichsbank leddes av era älskade fullblodsarier. Judiska banker oftast privatägda småbanker som tvingades att likvidera sina verksamheter redan i början av 30-talet av nazisterna som använde tillgångarna att bygga krigsindustri
Så mycket propaganda och så många felslut , jösses . Keep em coming min gode herre
Alltså du får nog läsa på om Rotschilds bankimperium samt de som inte bär det namnet men är släkt och även de storägare av banker.
Eller såhär, tyskarna var väldigt seger vissa och trodde på sig själv och sin sak när dom drog igång WW2.
Hur kommer det sig då att dom fr dag ett började ha sina stulna rikedomar utanför Tyskland samarbete med judar i andra länder?
Försök följa logiken i det om planen var att ha ihjäl Europas alla judar?
Jag hittar ingen så det är någonting i efterkrigstidens historieböcker som inte stämmer med det som faktiskt skedde.