Citat:
Ursprungligen postat av
slö
i närtid
Marocko och Västsahara
Turkiet och Nordcypern
Kina och Tibet/Xinjiang
historiskt blir det ju ohyggligt många fler.
Alla konflikterna är inte jämförbara, som exempel utgör fortfarande tibetaner cirka 90 procent av befolkningen i Tibet. Och dessutom handlar det i betydligt högre grad om lokala konflikter, inte avlägsen kolonisering. Som exempel är det cirka 10 mil mellan Turkiet och Cypern, 250 mil mellan Polen och Palestina. Däremot kan vi absolut nämna Cypern som ett liknande exempel, möjligen med skillnaden att flödet av flyende gick åt bägge hållen. Men en intressant fråga är ju hur många i västvärlden som idag försvarar vad som ibland beskrivs som etnisk rensning? Men frågan är intressant. Grekcyprioter utgjorde historiskt den stora majoriteten på ön och därmed fanns även utifrån ett folkrättsperspektiv starka skäl till att den skulle bli en del av Grekland.
Men om vi säger så här, anser du att Turkiet hade en legal/moralisk rätt att ockupera delar av Cypern, fördriva den grekiska delen av befolkningen under konflikten och sedan vägra dem att återvända till sina hem och byar? Det ottomanska riket hade ju ändå kontrollerat ön under 300 åren.
Citat:
det är ju i stort sverige på 1800-1900 talet du beskriver.....
Du tycker alltså att det är ett gott argument för att införa samma system igen?
Citat:
Något "historiska rättigheter" finns inte, det är därför du inte kan släktforska dig fram till dina föräders mark och egendom.
Fast nu talar du ju emot dig själv eftersom du tidigare hävdat att judarna skulle ha någon form av historisk rätt till Israel.
Citat:
Du flyttar dina målstolpar snabbt, och ja, de tog området från judarna, och judarna finns kvar.
Tvärtom är jag oerhört konsekvent i min argumentation. Vad jag gör är att påvisa ert hycklande.
Citat:
Kan du ge mig ett exempel på 1 individ som drabbats, elelr tänker du på deras barn/barnbarn/barnbarnabarn? för det gäller bara när fientligheterna har upphört (det är altså helt okej att fytta på människor i krig),
Det bör ännu finnas människor i liv som fördrevs 1948. Men oavsett vad bör den historiska rätten att återvända ännu återstå. Sedan är det givetvis så att denna rätt försvagas med tiden, vilken givetvis är vad sionisterna hela tiden räknat med. Men detta gäller ju även historiskt ej lokalt boende judars rätt till området. Men ser du hur inkonsekvent du argumenterar? Enligt dig så har en jude vars släkt bott i exempelvis Frankrike senaste 1500 åren en rätt att flytta till Palestina, men en palestinsk man i sextioårsåldern vars familj fördrevs av judarna 1948 har ingen rätt att återvända.
Citat:
samma svar som innan, FN medlemmarna har förbundit sig till att inte annektera territorium genom anfallskrig.
Visste du förresten att Nazityskland aldrig genomförde några folkmord? Detta då det var först 1946 begreppet etablerades rent juridiskt.
Nullum crimen sine lege.. Ett typiskt exempel på den
legalese som du ägnar dig åt.
Citat:
vart bodde de innan europa?
Det finns tydliga genetiska spår från det historiska Kanaan, men det finns även en betydande uppblandning av öst- och centraleuropeiskt DNA. Som vi förstår det nu fanns det en mindre judisk grupp som vandrade norrut, blandade ut sig med centraleuropeiska grupper och efter detta började växa som etnisk grupp. Ingen förnekar att dagens judar har en historisk koppling till Levanten, frågan är bara huruvida att någon farsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfa rsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfars farsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfa rsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfarsfars farsfarsfar bodde i Levanten idag motiverar att ättlingen har en rätt att fördriva de grupper som bor i området nu.
Citat:
för att Judarna har självklart rätt till sitt land, liksom araberna har rätt till sitt (det blir då ett av deras invarderande förfäders hem på den arabiska halvön.
Om denna rätt sträcker sig flera tusen år tillbaka, varför skulle inte Egypten återigen få ockupera området? Sedan får de väl splittra det i en handfull stadsstater då för att verkligen göra det historiskt korrekt.
Citat:
sen handlar resten om förmåga och vilja, för i slutänden är det ju vad som avgör och skapar en nation.
Ja, militär makt är vad som i slutändan avgör. Så den tyska utrotningen av Europas judar var enligt dig moraliskt rätt eftersom de hade både viljan och den militära förmågan till det?
Citat:
Ursprungligen postat av
slö
Spela gärna in en tiktok när du förklar det för en "palestiner", det kommer vara kul att se dig få stryk och för verkligheten att komma ikapp.
och allt det där arabiskt DNA,t i deras kroppar ljuger inte...
och det är naturligtvis främmande för levanten.
Vad talar du egentligen om? Palestiniern är genetiskt etablerade som ättlingarna till de folkgrupper som bebodde Kanaan. Sedan har det givetvis skett en betydande uppblandning av andra
närliggande folkgrupper under årtusendena lopp.