Citat:
Ursprungligen postat av
Kafferastnu
Det där med att kalla sin egen hittepåneuropati för mild ALS är ett så fruktansvärt hån mot ALSpatienter. Jag har flera i min närhet som lever med eller har gått bort pga ALS så hennes uttalande får det att brinna i mig. Och själv har jag haft bröstcancer med femtielva biverkningar efter cellgifterna och av den endokrina behandling + att jag har fått MDS som är en typ av blodcancer … jag är inte ens i närheten av att gnälla som lilla A gör, eller jag gnäller inte alls faktiskt. Jag försöker istället leva, men kanske skulle jag skapa ett instagramkonto där jag kan gnälla och tigga pengar eftersom det är sååååå synd om mig och säga att jag skall använda pengarna till vård eller bakning och för att lotta ut saker till följarna. Men istället skall jag springa på stan och shoppa och kanske åka på spa och lite annat kul.
Herregud, den här lilla parasiten gör mig så förbannad att det är tur att jag blev blockad i natt efter mitt inlägg så jag slipper se eländet.
Ja det är verkligen ett hån mot alla som är sjuka. Massor med kramar till dig <3 förstår att det måste kännas som ett slag i ansiktet när man själv kämpar med riktig sjukdom.