Citat:
Ursprungligen postat av
AKJansson
Precis, att hon har mage att jämföra sina egna hittepåproblem (eller självförvållade) med stackars människor som faktiskt är drabbade av cancer, ALS och liknande(som dessutom gått bort också

) . Det är så sjukt. Såg även att hon kommenterat hos hon "porslinskvinnan" som skrev om hatbrev som hon fått och Alice kommenterade att hon minsann också får hantera en massa sådant..
Det där med att kalla sin egen hittepåneuropati för mild ALS är ett så fruktansvärt hån mot ALSpatienter. Jag har flera i min närhet som lever med eller har gått bort pga ALS så hennes uttalande får det att brinna i mig. Och själv har jag haft bröstcancer med femtielva biverkningar efter cellgifterna och av den endokrina behandling + att jag har fått MDS som är en typ av blodcancer … jag är inte ens i närheten av att gnälla som lilla A gör, eller jag gnäller inte alls faktiskt. Jag försöker istället leva, men kanske skulle jag skapa ett instagramkonto där jag kan gnälla och tigga pengar eftersom det är sååååå synd om mig och säga att jag skall använda pengarna till vård eller bakning och för att lotta ut saker till följarna. Men istället skall jag springa på stan och shoppa och kanske åka på spa och lite annat kul.
Herregud, den här lilla parasiten gör mig så förbannad att det är tur att jag blev blockad i natt efter mitt inlägg så jag slipper se eländet.