Citat:
Ursprungligen postat av
BomDumbo
En gigantisk IT-avdelning kan knappast vara billigare en(1!) anställd som skriver ut papper i långsamt tempo.
Då får det bli samma sak där. Det ska ta 18 månader att få ut ett belastningsregister på papper. Och administrationskostnad och papperskostnad ska betalas i förskott. Dessa pengar kräver man då av arbetsgivaren.
Knappast så att det var 1person som skrev ut papper i långsamt tempo.
Det var massor med folk som letade dokument i arkiv för att sekretessbedöma och sedan kopiera.
Varje enskild förfrågan tog mycket längre tid och kostade skattebetalarna mycket mer än det gör idag.
Så det skall ta minst 18månader att kunna få jobb inom vård/omsorg, skola och annat som jobbar med barn eller säkerhet som enligt lag kräver utdrag ur registret?
Lättaste lagändringen vore att bara förbjuda att arbetsgivare ber om/kräver utdrag utom för de jobb där det enligt lag krävs.