Citat:
Ursprungligen postat av
Giant Squid
Känns som det kan ligga en hel del avundsjuka här mot en lirare som vill leva ett fritt vagabondleverne. Lite piratliv.
En del har så misslyckade liv själva så de står inte ut med någon som tar till vara på våra gemensamma resurser, som man egentligen inte ens kan äga från första början.
De som stör sig kanske borde köpa med sig några öl och gå ner och hänga lite med gubben istället.
Livet är för kort för att engagera sig i sådan här petitesser
Eller också kanske "gubben" skulle välja att förtöja någonstans där inte någon försöker försörja sig på en verksamhet som bygger på att ägaren får inkomster från sin serviceanläggning?
Men det är väl bekvämt att förtöja där det finns allehanda faciliteter som toaletter, duschar och tillgång till ström utan att betala för det... Vid ett "fritt vagabondleverne" borde man klara sig utan dom bekvämligheterna.
Jag gissar att det är någon som har någon form av mental funktionsnedsättning, man undrar ju om det finns en risk för allmänheten att ta med några öl och gå dit. Han har ju redan misshandlat företagsägaren och hotat att skicka hunden på folk.