2026-10-19, 10:58
  #3805
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sweintoo
Vadå trådsanning? Varför skulle de inte gjort det? Edin gick ju runt som en nöjd fet katt de första veckorna som att de redan var gifta och skulle leva lyckliga i alla sina dagar, skulle han knappast gjort om de inte gängat. Och julia fnittrade med så glatt i kvinnornas sexsnack. Men veta 100% kan man ju inte göra.

Bra kompromiss ju. Antagligen inte dyrare per enhet att bygga, är tomtmarken hyfsat billig kan det vara ok lösning, inte minst för studenter. Och så slipper man massa jobbiga grannar, ungar som skriker och springer osv.
Angående familjen nja, de verkar ha starka åsikter som de inte är rädda att ventilera, så det är ett släktdrag uppenbarligen. Barn revolterar inte direkt mot sina föräldrar längre, skedde väl senast med typ 50-talisterna? Att kvinnor går åt vänster (och ännu mer lesbiska sådana, generellt sett) och män åt höger är väl också belagt i samhällsstudier.
Citera
2026-10-19, 11:30
  #3806
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Aightbet
Yasse är orolig att de kommer glida ifrån varandra när HON kommer dra iväg i sin buss och verkar vilja att Felix, som jobbar i Sverige, ska kunna presentera en lösning. Lätt. Speciellt när han inte får fucka med hennes ljus vilket han garanterat kommer göra om han föreslår att hon skulle kunna stanna i Sverige.

Och sen frågan till hans kompis; förtäckt skämt eller inte, det var ändå en fråga som hon ville ha svar på. Hon är en hycklare.

Jag fattar inte Edvin, men inte heller henne. Ser deras scener med ett halvt öga; är det rätt uppfattat att hennes kärleksspråk är att vilja få fysisk beröring, men inte nödvändigtvis ge någon själv? Alltså att hon vill att Edvin ska ta på henne och thats it? Men man vill väl inte ha någon fysisk beröring från någon man inte tänder på? Fattar inte. Oavsett så känns det som att det saknas attraktion från hennes sida och kan väl inte vara lätt att säga till sin man.

Max sa "just det" fyra-fem gånger hemma hos Belinda. Det kändes som att han gjorde sig lite lustig över psykologen (psykologen som Edvin spanade in glutsen på framför sin fru efter deras samtal).

Den manliga psykologens insats idag var inte direkt jättestark. Han satt tyst när Edvin pratade, mumlade något om han förstod och log stressat. Grymt, undra vad han tar i timmen?

Och de där soffmötena är bara konstiga. Så fort man tror att experterna ska ge paren något konkret så hoppar de till besluten. Är det klippt så och att de egentligen pratar i timmar så är det ju fortfarande helt onödigt att ta med.

Experterna känns av någon anledning helt sönderkuvade. Den trion kommer inte vara intakt nästa säsong i alla fall.

Jag håller med om att Yasmins fråga var märklig med tanke på vad som utspelat sig tidigare. Helt plötsligt agerar hon precis som Urban.

Experternas roll i programmet är faktiskt svårt att förstå. Man fattar att de är tänkta som en yttre samtalspartner som skapar en ursäkt för att paren ska reflektera inför tittarna. Men de är så nerklippta att man inte riktigt fattar vad dom gör. Det hade nästan varit bättre att de klipptes bort helt och att vi bara fick se parens reflektioner. Framförallt men manliga experten har en tendens att egentligen inte säga någonting alls annat än att vara moderator för samtalen, dvs säga vem som ska sätta sig i soffan och när de ska hålla upp sina beslut. Som en gabnska osynlig programledare.
Citera
2026-10-19, 11:41
  #3807
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Katciu88
Mm jag är helt med dig i dessa tankar. Jag störde mig som fan på Olivia idag i dagens avsnitt+särskilt i updejt. Hon säger att hon inte får komma till tals och pratar som att vi tittare missförstått allting, när vi tror att hon är ett våp som behöver räddas från Urban. Men hon förklarar inte varför vi tittare har fel! Av det vi får veta av TV programmet, intervjuer och artiklar, så är det 100 % rätt slutsats att Olivia är ett våp som behöver räddas.

Eller så är det något som vi tittare inte får veta? Jag har några förslag.

1. Urban är astät från arvspengar. Han kommer ha råd med allt det en tradwife behöver för att ha det bra (nattnanny, städerska, allt materialistiskt stort hus fet bil, resor, allt). Jag är skeptiskt till att det ligger till så, för då skulle nog nån gold digger redan haffat Urban. Han skulle inte behövt vara med i programmet.
2. Urban trollar med allt och är en jämställd svensson egentligen.
3. Olivia ser framför sig att hon ska utnyttja Urban för att göra karriär som momfluencer/tradwife.

Olivia sa ju att hon hade krav att hennes man ska tjäna mer pengar än henne. Jag undrar verkligen vad som är sant då, att castingen gick emot det!? För Urban har jättelåg inkomst från lön. Eller har han pengar från annat (arv, crypto, lyckokast på börsen)??

Hur som helst blir jag jävligt irriterad. För vi som tittare av programmet får en osammanhängande, ologisk historia. Och då blir det i slutändan helt ointressant att kolla på programmet. Det blir inte värt något innehållsmässigt.

Du missar en fjärde möjlighet. Att Olivia inte har tänkt igenom vad som krävs för ett hemmafruliv utan bara förälskat sig i instaflöden om härligt tradwife-liv. Jag tror faktiskt att den möjligheten är troligast. Olivia framstår inte som superdupersmart. Inget vi sett hittills ger oss någon anledning att tro att hon är det.
Citera
2026-10-19, 11:43
  #3808
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pittlepump
Du missar en fjärde möjlighet. Att Olivia inte har tänkt igenom vad som krävs för ett hemmafruliv utan bara förälskat sig i instaflöden om härligt tradwife-liv. Jag tror faktiskt att den möjligheten är troligast. Olivia framstår inte som superdupersmart. Inget vi sett hittills ger oss någon anledning att tro att hon är det.
lite kul grej är att urbans syrra kallade henne intellektuell haha, detta i samma program (updejt) där olivia sa att hon har noll koll på politik, och gärna tar tips från sin man vad hon ska rösta på, ok...
Citera
2026-10-19, 11:49
  #3809
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SpaderTomte
Kollade om den här delen av avsnittet, och det känns väl ändå rätt klart att Filippa upplever situationen som obehaglig och konstig. Hon skrattar visserligen på slutet, men det är ju knappast för att det här är något roligt skämt utan för att Yasmin har ställt vad hon upplever som en konstig/galen fråga.

Det ligger väl även i linje med vad Yasmin har sagt tidigare om hon drömmer om att bli kär i sin bästa kompis och att hon därför "delvis kan förstå killarna" (eller något sådant) syftandes på Urban/Max/Sasan

Ah ok. Jag märker att jag kollat väldigt slarvigt och med 1,5 i hastighet. Nu när jag kollade igen på just den specifika delen ser det inte bra ut för henne och ja bra reaktion av Filippa. Men ja det verkar ju som att hon (Y) skapat lite hjärnspöken hos Urban och Urban har tagit fram hennes hjärnspöken, som hon försökt förneka.
Men låt oss vara ärliga, de flesta i relationer är osäkra och vill kontrollera sina partners. Sen har vi olika sätt folk gör det på och Urban är inte diskret för han bryr sig inte om vad folk säger om honom men Yasmin verkar ju bry sig och paketerar sina ”Urban-beteenden/åskikter” i ett milt format.
Men med det sagt, så har jag irl erfarenhet av henne och hon försöker framstå som öppen mm men hon är osäker, vill gärna ha en relation och då beter man sig på ett sätt som kan framstå som kontrollerande al a Urban/Max men det är mer nedtonat när tjejer gör det. Samt hon är inte en girls girl om man säger så (enligt egen erfarenhet). Och hon har ju själv sagt att hon vill vara ett objekt och det är tydligt att hon också vill synas och vara i centrum.
Min upplevelse av tjejer i såna kretsar är att märker dom att du är snygg och killar pratar med dig och attraheras av dig så blir man lite utfryst speciellt av tjejerna.
__________________
Senast redigerad av spaceport 2026-10-19 kl. 11:59.
Citera
2026-10-19, 11:53
  #3810
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av babyhime
Uppenbart skämt? Yasmin ser inte skämtsam ut när hon frågar det.

Annars håller jag med om allt du skriver i det här inlägget. Och gällande E & J så var Kaeli inne på det i eftersnacket Updejt, och uttryckte att Edin bara är en vanlig juggekille som behöver en rivig och bestämd kvinna som säger åt honom vad han ska göra.

Yes skrev ett svar nu. Jag kollade väldigt slarvigt på avsnittet.

Precis, Edin är jugge och han verkar ju stå nära sin mamma som tagit hand om honom så den relationen bör studeras. Men även Julia behöver en kille som tar initiativ och som kan överraska henne och ha lite go i sig. Hon verkar ju mest bara flyta med som en död fisk i en ström.
Citera
2026-10-19, 11:57
  #3811
Medlem
Gällande Max och Belinda, som vi ju fick se en hel del av och som på det sättet kom fram lite mer. Ofrivilligt så att säga.

Max reaktion när de kom till hennes hem var inget annat än oförskämt och arrogant. "gissa vilket hus som är mitt!" "Jag vet inte!" "Ja, men gissa!" "Jag vet inte!" För det första, fattar han inte vad ordet gissa går ut på. Hon vet att han inte vet vilket hus hon bor i, det är därför hon vill att han gissar. Men Max bjussar inte på något och leker inte med.

Därefter ser vi han blick när han ser huset. Oimponerad och ointresserad. Jag tror att han tänkte att det var en jäkla barack. Själv hade jag inte heller velat bo så, men om en person jag tyckte om gjorde det så skulle jag anstränga mig för att försöka se det positiva. Men inte Max, han bjussar inte på något.

Hans första kommentar inne var inte att det var fint, som normala människor lär sig att man bör bete sig. Nej, han kommenterar istället att det luktar.

Belinda visar sin tavelram (i mina ögon horribel, men ändå) och berättar att hon gjort den själv. En normal människa fattar at man inte måste säga at den är fin, men man kan säga "vad duktig du är" eller liknande. Men inte Max, han bjussar som sagt inte.

Möjligheterna är många. En diagnos är en. Någon slags hämmad social förmåga en annan. Ren och skär dålig uppfostran och egoism en annan.

Men det intressanta är egentligen Belindas reaktion. Vilken uteblir. Inget tyder på att hon noterar hans beteende och har överseende med det. Hon verkar helt enkelt inte märka av det överhuvudtaget. De verkar helt enkelt vara på samma låga nivå gällande social förmåga så de märker inte av varandra oförskämdheter. Jag menar egentligen inte det som något dåligt. De verkar vara kompatibla i detta. De kan säkert gå runt ett liv och förolämpa varandra utan att märka av det. Omgivningen lär notera men inte dom.
Citera
2026-10-19, 12:10
  #3812
Medlem
Menar SJÄLVKLART Fredrik!! Jag var trött och slarvig. Rasmus är en ängel<3
Citat:
Ursprungligen postat av AnnaChiara
Rasmus har ingen manbun. Är det tantrakillen Fredrik du menar?
https://www.hant.se/noje/vilda-festen-i-gift-vid-forsta-ogonkastet-allt-klipptes-bort-sa-ser-jag-min-mamma-flyga-runt/11641104
Citera
2026-10-19, 12:14
  #3813
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zucchiinii
Menar SJÄLVKLART Fredrik!! Jag var trött och slarvig. Rasmus är en ängel<3

Det är inte så lätt med namnet, den här säsongen är så tråkig att jag inte lärt mig namnen fullt ut på alla. Rasmus verkar jättemysig, men så gillar jag den dialekten och lugnet också, hur sexigt som helst. Och han är snickare!
Citera
2026-10-19, 12:29
  #3814
Medlem
Ninenas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sweintoo
Nja, heter väl hbtq internationellt också, annars glöms ju bögarna bort.. men man förstår ju av l:et att det syftar på lesbiska.

Hon är lesbisk (var med i updejt), fördomen stämmer igen.

Sant, det är LGBTQ som är engelska varianten (Gay med).

Ja, här stämde den. Det finns ju i o f s många lesbiska/bi som lätt passerar som hetero. Men färre heterokvinnor som har den ”klassiskt lesbiska stilen”.
Citera
2026-10-19, 12:35
  #3815
Medlem
Ninenas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pittlepump
Gällande Max och Belinda, som vi ju fick se en hel del av och som på det sättet kom fram lite mer. Ofrivilligt så att säga.

Max reaktion när de kom till hennes hem var inget annat än oförskämt och arrogant. "gissa vilket hus som är mitt!" "Jag vet inte!" "Ja, men gissa!" "Jag vet inte!" För det första, fattar han inte vad ordet gissa går ut på. Hon vet att han inte vet vilket hus hon bor i, det är därför hon vill att han gissar. Men Max bjussar inte på något och leker inte med.

Därefter ser vi han blick när han ser huset. Oimponerad och ointresserad. Jag tror att han tänkte att det var en jäkla barack. Själv hade jag inte heller velat bo så, men om en person jag tyckte om gjorde det så skulle jag anstränga mig för att försöka se det positiva. Men inte Max, han bjussar inte på något.

Hans första kommentar inne var inte att det var fint, som normala människor lär sig att man bör bete sig. Nej, han kommenterar istället att det luktar.

Belinda visar sin tavelram (i mina ögon horribel, men ändå) och berättar att hon gjort den själv. En normal människa fattar at man inte måste säga at den är fin, men man kan säga "vad duktig du är" eller liknande. Men inte Max, han bjussar som sagt inte.

Möjligheterna är många. En diagnos är en. Någon slags hämmad social förmåga en annan. Ren och skär dålig uppfostran och egoism en annan.

Men det intressanta är egentligen Belindas reaktion. Vilken uteblir. Inget tyder på att hon noterar hans beteende och har överseende med det. Hon verkar helt enkelt inte märka av det överhuvudtaget. De verkar helt enkelt vara på samma låga nivå gällande social förmåga så de märker inte av varandra oförskämdheter. Jag menar egentligen inte det som något dåligt. De verkar vara kompatibla i detta. De kan säkert gå runt ett liv och förolämpa varandra utan att märka av det. Omgivningen lär notera men inte dom.

Fantastisk beskrivning. Och jo jag fattar att det också klipps för att spetsa till personligheterna. Men hur man än klipper så är det ju uppenbart att något är … skevt … med Max. Men som du skriver, de verkar märkligt nog matcha varandra i det där knepiga! Tyckte Urban var rätt träffsäker när han beskrev hur Max o Belinda sitter med experterna och inte ger ifrån sig någon info alls men samtidigt är kritiska över att experterna inte kommer med fantastiska analyser.
Citera
2026-10-19, 13:19
  #3816
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av avocado88
jag tror att det var helt hennes egen idé att ställa henne mot väggen, hon framstod ju som seriöst orolig över att kompisen skulle sno felix haha, och det blir ju ironiskt med tanke på hur hon förlöjligade urban för att han inte kunde ha en tjejkompis, men hon själv står inte ut med att hennes kille har en tjejkompis, ok...
hon har framstått som en översittare sen dag 1 tycker jag.
Fick inte alls den viben, jag tyckte det kändes som att Yasmin frågade mer för att det var en kul grej och att hon ville lära känna Felix kompis snarare än att hon var svartsjuk. Och som nån annan var inne på kan det säkert ha varit produktionens idé. Jag tycker dessutom inte att Felix är så "vanligt snygg" eller vad man ska säga så det är inte alls otroligt att hans kompis aldrig känt någon attraktion. Tror att Yasmin är tillräckligt socialt kompetent för att förstå det, till skillnad från andra i den här tråden.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in