Det enda jag får ut av TS är att han hävdar att kristna är kristna för att dom är smarta och har topp förmåga att analysera och alltid använder logik??
Jag förstår överhuvudtaget inte hur moderna människor kan sätta likhetstecken mellan religion och Gud/skapare/evolution eller vad ni nu vill kalla det.
Det är två helt skilda saker en är något som är det andra är något människan skapat, knappast något att lita på.
Då ska vi se, jag har lyckats ta mig igenom en väldigt lång högre utbildning så jag borde vara intelligent så till vida att jag kan lära mig saker och använda det jag lärt mig för att dra slutsatser så ur ett mänskligt perspektiv vill jag hävda att jag har en tämligen god logisk förmåga även om jag ofta pratar skit och egentligen inte är så brydde om hur folk uppfattar mig.
Sen är jag allt detta till trots en helt vanlig människa som inte drat växlar på utbildning och titlar utanför min yrkesroll och på ett forum där ni inte vet vem jag är.
Att vara politiskt korrekt, woke eller att bokstavsfolket är en acceptabel variant av livet är saker jag inte ens skulle fundera på under ett flugsvampsparty.
Skulle rösta på Adolf H om han skulle reinkarneras i vår tid, skrattar hellre åt saker under bältet än lever mitt liv efter andras ramar, knullar mer yngre än äldre, lever ett väldigt välbeställt liv på den materiella sidan utan att skämmas för det, skänker aldrig till välgörande ändamål eller tiggare.
Jag syndar på en daglig basis, jag titta väldigt sällan på nyheter och kör mitt race och skulle någon säga till mig att jag måste växa upp vilket kvinnor vill då dom inte förstår att män tycker om att ha kul och inte alltid ha någon mening med vad vi gör, då var det den sista konversationen jag har med den personen.
Jag lever mitt liv som jag känner är bäst för mig och som gör mig glad och fyller mig med glädje och jag är ganska säker på att om jag skulle följa någon sorts manual för att slippa ta ansvar för mitt eget liv och mina egna val så skulle jag inte alls ha så kul som jag har.
Biologiskt finns inte som talar för en Gud som råder över människan, de första människorna hade trampat runt i gruset hundratusentals år innan Jesus uppfanns och det tog ytterligare några år efter hans påstådda uppståndelse innan kristendomen uppfanns.
Var var Jesus och hans väg till det eviga livet i paradiset när dessa människor levde långt innan honom, var dom själlösa drönare som bara slösade bort syret?
Vi bor i ett universum som är oändligt stort, ett begrepp som människan inte kan förstå för i en evighet finns ingen början, inget slut, ingen mitt så vi kan inte beskriva det varken i ord eller tanke eftersom vi alltid behöver något att ha som referens då människans upplevelse är en värld där allt är relativt.
I ett oändligt universum finns det oändliga möjligheter så att en Gud skulle råda över det oändliga där den enda möjligheten är människan känns lite...
Religionen gör ett stort misstag i alla dess former, dom tror att allting är relativt till människan dvs om inte människan funnits hade det inte funnits någon religion och därmed inte någon Gud för till och med i början säger Bibeln att det inte fanns något.
Inte ens Gud skulle kunna skapa något ur intet, om Gud skapat världen så fanns det något att bygga av tex som när Eva byggdes av ett revben, det startar aldrig fr noll.
Som med energi, det kan varken skapas eller förintas bara omvandlas.
Gud i någon som helst mening skulle kunna vara evolutionen, det är en kraft ingen vet vad den egentligen är, det rör sig ständigt men vi kan inte se vad den har för riktning eller vad den vill, den är outgrundlig men den avstannar aldrig och för oss framåt, den är som oss alltid i ständig rörelse på ett eller annat vis, så vi är skapad i dess anda och avbild.
Om vi ska ha några Gudar så tror jag att det skulle vara något som är kopplat till oss och våra verkliga liv, det har funnits sådana... Inte religioner men en tro på den tiden då vi inte hade tappat vår kontakt med naturen och vår planet.
Vi hyllade åskgudar, fertilitesgudar, vi firade solstånd vi hedrade våra död genom att ge dom tillbaks till naturen så som ett tack och ett offer, inte får att vi bara ville gräva ner skiten som börjat lukta illa.
När våra samhällen växte sig stora tappade vi kontakten med oss själv och naturen men ett behov av tro och hjälp, välsignelse mm fanns såklart kvar.
Så religioner av alla de slag uppfanns utifrån lögner, upplevelser för enskilda etc.
Men att ha en manual för hur man ska leva är vansinne för det är ett sätt att stoppa utveckling dvs försöka stoppa evolutionen för får man inte ta nya, farliga eller bannlysta vägar så kommer man heller aldrig att hitta nya saker, upplevelser, uppfinningar etc.
Vi vet aldrig var vi kan hitta saker och de absolut bästa mänskligheten någonsin hittat, uppfunnit kan mycket väl finnas längs en av de vägarna som manualen säger att vi inte får gå på.
Stänger man dörrar så väljer man bort saker man inte ens vet om att de finns och går miste om massor av eventuellt bra och tillfredställande händelser och insikter.
Vi är alla individer, ingen har någonsin vaknat idag i min kropp och upplevt denna dag eller alla före denna dag och tänkt mina tankar ihop med mina lager av förutsättningar genom upplevelser, slutsatser och genetiska förutsättningar.
Vi lever som drönare men varje dag är faktiskt helt ny för ingen har någonsin upplevt denna dag förut speciellt inte du med alla dina förutsättningar, du har inte en aning om vad dagen bjuder även om din upplevelse är att det är en kopia av igår. Det är detta som samhället och ditt eviga trälande gör, omvandlar ditt liv till en massa där inte ,dyker skiljer varje dag åt fastän den är helt ny outforskad och full av oändliga möjligheter.
Det är där religionen vill ha dig, för rätt för dig säger den, var en träl, förstår din själ genom att dagligen låta någon annan styra över vad dina tankar skall användas till. Du ska tänka på saker som inte är du och många lyckas, som jag, lura sig själv att vi lever vårt drömliv med våra dröm jobb men vi kunde inte ha mer fel för inget av det vi gör är oss själv och det vi är och de saker vi egentligen vill använda våra hjärnor till men titlar,pengar m.m har gjort att vi lurats att tro på vår egen situation.
En situation under kontroll av???
Läs valfri religions manul och alla vill att du ska acceptera och leva i detta trälande, skulle inte religioner vara skapade för kontroll säger du??
Jag vet inte hur vi skulle leva annorlunda men att vara något så unikt som människa i ett evigt universum, jag är ganska säkert på att det inte var tänkt att vi skulle leva som vi gör idag i ett ekorrhjul som vi själv byggt och inte kan ta oss ur för vi är så duktiga konstruktörer att när vi väl får en idé ger vi oss inte utan fulländar allt om och om igen.
Vi går alla vår egen väg även om samhället stöper om oss till arbetsmyror så är vi alla individer, hur ska en manual kunna uppfylla allas behov om inte annat än att förutsätta att alla är lika och behöver samma sak??
En Gud i from av något/någon som har makten och kan bestämma är helt orimligt, varför skulle en skapare vilja styra sina skapelser när skapandet är ett sätt att bygga och skapa nytt?
Biblen säger att vi har fri vilja att göra vad vi vill men lyder vi inte så går det illa så vem vill inte lyda så att allt blir bra? Inte mycket fri vilja där inte.
Visst har vi våra begränsningar i våra kroppar och våra hjärnor men det är lite av poängen med oss, vi är den skapelse vi är och skall också ha den upplevelse vi har.
Det kan bara finnas en mening med livet och det är att det ska levas, det är allt, inget rätt eller fel.
Utan mörker förstår vi inte ljus, utan sorg förstår vi inte glädje, utan ensamhet förstår vi inte gemenskap, utan liv förstår vi inte icke liv, det vi kallar för döden men som inte alls behöver bara en död bara ett upphörande av den mänskliga upplevelsen. Vi kan inte förstå något av det ovan om vi inte hade det andra att jämföra med, ett liv där vi alltid är glada och vi skulle inte ens veta vi var glada.
Vi är byggda för att upptäcka och förnya men vi tar tyvärr väldigt fel väg allt som oftast och då brukar evolutionen starta om med något nytt.
Om det fanns en Gud som brydde sig om oss så skulle väl denna Gud hjälpa oss i vår mänskliga upplevelsen och inte bara rycka oss härifrån??
En skapare, evolution däremot skulle inte bry sig ett dugg om detta, evolutionen är bara en framåtskridande kraft som skapat nytt oaktat var det gamla tar vägen, hamnar en skapelse i en återvändsgränd så får den vara där för möjligheterna är oändliga.
Gör livet enkelt, gå din väg och gör inte dig själv illa eller någon annan och du är helgarderad med eller utan Gud.