2026-10-17, 08:36
  #12121
Medlem
Det bästa är att Maggan får pisk i omröstningen. Och riktigt spännande hur detta kommer att se ut när det är klart,
Citera
2026-10-17, 08:42
  #12122
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lont
Det är nåt ruttet med C ända sedan Lööfs omdaning av partiet. Hoppas (nästan, men ändå inte riktigt) på en rödgrön regering inklusive C och att C mycket välförtjänt åker ur riksdagen i nästa val.

Känns som att de har blivit Sveriges onödigaste parti. OK, att partiet lockar till sig en och annan borgerlig väljare som ogillar SD. Men ändå. De njuter väl just nu av att ha makten som tillfällig vågmästarroll.
__________________
Senast redigerad av kajnus 2026-10-17 kl. 08:56.
Citera
2026-10-17, 08:43
  #12123
Medlem
liapunov13s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
Ett hyfsat troligt resultat av extravalet är att Liberalerna åker ut. Mardrömmen är att de får precis under spärren. Då kan idiotpartierna till vänster minska rejält och ändå få knapp majoritet.

Fy fan! Måste vi åter igen uppleva den vämjeliga Baudin (med grädde i ansiktet efter tårtorgie) kräva att Kristersson ska ringa och gratta?

Har aldrig röstat på L men jag ska göra i nästa valet. Simona är just nu den absolu bästa partiledare
Citera
2026-10-17, 09:12
  #12124
Medlem
Sunimods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
Har aldrig röstat på L men jag ska göra i nästa valet. Simona är just nu den absolu bästa partiledare
Håller med om att hon är bra. Det jag såg från henne sista tiden före valet var en partiledare som inte såg sur ut och var tydlig med vad hon ville framföra. Alltid positiv.
Troligen sådant som gjorde att de ökade och fick ett bra valresultat.
Citera
2026-10-17, 09:41
  #12125
Medlem
grey.eagles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Piggekott
Men det är fortfarande långt ifrån vad de kan, valdeltagandet är fortfarande lågt i dessa områden och det borde gå att vinna åtminstone 7-8% ytterligare till rödgröna blocket via de nya svenskarna.
JA varför inte 100% då blir kim jung un till o med avundsjuk.
Citera
2026-10-17, 09:46
  #12126
Medlem
rudi1985s avatar
Frågan är om det går för icke socialistiska blocket vinna nästa val?. Börjar bli många i utanförskapsområdena som ä röstberättigade nu.
Citera
2026-10-17, 09:58
  #12127
Medlem
Om Ulf får sonderingen på måndag så kommer det nog gå vägen. Eller vad tror ni ?

Centern måste sluta larva sig…. Dom är ju höger egentligen.
__________________
Senast redigerad av Haimmler 2026-10-17 kl. 10:00.
Citera
2026-10-17, 10:20
  #12128
Medlem
Kaptenstjärts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
Flera SD-toppar (Jomshof, Söder, Karlsson osv.) öppnar för att SD ska vara ett stödparti.
Ingen V-topp öppnar för att V ska vara ett stödparti.
Jag tror att den linjen är starkare inom V.

Nej glöm det. Det finns absolut ingenting för SD att vinna på att vara stödparti.

SD kommer sitta i en regeringen eller gå i opposition. Finns inga andra alternativ.

C kommer tvingas välja mellan SD och V. Oavsett vilka dom väljer så kommer det bli svekdebatter och tappat väljarstöd. Vilket är alla till gagn.

C är det absolut största problemet i Svensk politik just nu.
Citera
2026-10-17, 10:30
  #12129
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av grey.eagle
JA varför inte 100% då blir kim jung un till o med avundsjuk.

Jag skulle inte ha något emot att rödgröna fick 100%.
Citera
2026-10-17, 10:38
  #12130
Medlem
MrTomtes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
De rödgröna har 151 mandat och Tidö 173. För att Sverige ska få en regering måste den tolereras av minst 175 mandat som naturlig kommer from centern.

Matematiken och praktiken säger att det är lättare att hitta två centervildar som stöttar en sida – där ytterkantspartiet kan agera stödparti (SD) – än att hitta 24 centervildar som stöttar en sida där ytterkantspartiet kräver att sitta i regeringen (V). Jag kallar de vildar eftersom för att göra detta de måste gå emot centerns vallöfte.

Det kan vara fel, men det låter helt rationellt i mina öron.

Jag håller med dig om matematiken. Det räcker med 2 från C som avstår från att rösta nej för att släppa fram Uffe. Och självklart är det en mindre förändring i röstetal än om 24 från C (rent matematiskt) skulle göra motsvarande sak för att släppa fram en S+V+MP-regering men politik och regeringsbildning handlar inte bara om matematik. Det var inte mandatmatematiken jag funderade över utan hur realistiskt det är att hitta 2 personer som faktiskt skulle vara beredda att gå emot partilinjen. Du behandlar de 25 riksdagsledamöterna från C som 25 fristående individer istället för som en riksdagsgrupp som normalt röstar efter en gemensam partilinje och bortser helt från konsekvenserna skulle bli om man gick emot partlinjen.
Citera
2026-10-17, 10:42
  #12131
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaptenstjärt
Nej glöm det. Det finns absolut ingenting för SD att vinna på att vara stödparti.

SD kommer sitta i en regeringen eller gå i opposition. Finns inga andra alternativ.

C kommer tvingas välja mellan SD och V. Oavsett vilka dom väljer så kommer det bli svekdebatter och tappat väljarstöd. Vilket är alla till gagn.

C är det absolut största problemet i Svensk politik just nu.
SD är väldigt rädda för att implodera eller krympa såsom liknande partier har gjort runtom i Europa. SD har jämfört med andra liknande partier i europa varit ovanligt centristiska och samarbetsvilliga.
Citera
2026-10-17, 10:42
  #12132
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Den där analysen var då inte en av dina skarpare. Förutsättningarna för L för att få stödröster från M har väl sällan varit bättre? Dessutom synes behovet nu ligga på en klart lägre nivå än vad som befarades i riksdagsvalet.

De som riskerar en katastrof vid ett Extra-val är sannolikt Sossarna, en bedömning som dessutom tycks delas innifrån partiet.

Det var ingen analys. Jag uttryckte en farhåga. Tidö bör logiskt sett vinna på ett extraval men 4%-spärren utgör en betydande risk. Omöjligt att förutse stödröster, många tänker ”det får andra göra, det räcker nog… jag röstar på mitt förstaval”.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in