Citat:
Ursprungligen postat av
Nixter
Axplock av uppdateringar kring valet. Det är lite tidigt men än sålänge går det riktigt bra för Republikanerna. MAGA!
New Jersey in person voting har startat. Republikansk våg i New Jersey. Nivåer på röstande i vissa counties jämförbara med Presidentvalet.
Georgia. Svarta röstande i Georgia uteblir i volym änsålänge (I Sverige har många inte förstått att man i USA måste se till att folk går och röstar övh, detta har mycket stor effekt på resultatet och vissa kategorier måste motiveras mer osv)
Virginia. Obama rycker in för att hjälpa Demokraternas guvernörs kandidat. Republikanernas ökar för varje vecka som går och närmar sig Spanberger (46/51). Early voting har varit en stor framgång för Republikanerna i Virginia.
Jag vet inte var du ser dina siffror i New Jersey. De får bara poströsta där. Förtidsrösta person har inte börjat
Hur det ser ut
Democrat 231 770 66.4 %
Republican 66 471 19.0 %
https://election.lab.ufl.edu/early-vote/2026-early-voting/2026-general-election-early-vote-new-jersey/
I Georgia har man inte räknat några röster ännu. Det får man inte förrän valdagen i Georgia. Men man vet vilka som har röstat. då man måste uppge etnicitet när man röstar
• Icke-spansktalande vita (Non-Hispanic White): 51,6 % (196 661 röster)
• Icke-spansktalande svarta (Non-Hispanic Black): 35,9 % (136 778 röster) - 31 procent svarta i Georgia
• Spansktalande/Latinos (Hispanic): 2,3 % (8 868 röster)
• Asiatiska amerikaner (Non-Hisp Asian American): 1,9
I Virginia har redan 568 000 röstat. Många fler än 2022. Det är inget guvernörsval i VA. DEM leder förtidsröstningen 61 procent mot 38 procent. Men det är inte ovanligt.