Citat:
Ursprungligen postat av
Diamondgrit
Jag är överens med dig om att man kan välja lite vad som helst som bas och att man får olika fördelar (eller nackdelar) beroende på vad man väljer. Visst är det så. Det man menar när man säger att bas-12 system användes "förr i tiden" var att man hade t.ex. dussin (12), gross (144, ett dussin dussin) osv., och de romerska viktenheterna som var multiplar av tolftedelar av varandra. Men mig veterligen har det aldrig funnits något faktiskt bas-12 system som användes för att skriva ned tal. Mayaindianerna däremot använde ett bas-20 system, inklusive ett tecken för 0. Inkafolket använde bas-10. Babylonierna använde bas-60 utan ett tecken för 0, men de kände till konceptet och skrev helt enkelt inte något alls för 0 (långa tal kunde alltså ha mellanrum i sig, och 1 och 60 såg likadana ut när man skrev ned dem).
Det du "menar" innebär att du nu har hittat på en helt ny betydelse för ordet bas. Det går såklart bra det också men det kommer att bli svårt att ha en diskussion om alla gör så!
Nej, ingen ny betydelse, bas betyder grund, vad något baserar sig på. Du är helt inne i positionssystemens bas och menar att det är bara det som gäller. Inget annat kan ha en bas menar du. Medan romarna rent praktiskt hade 10 som bas, namnmässigt, men använde inte ett positionssystem för att skriva ned dem. Det är du som inte förstår ordet bas.
Att man inte ens skriver ner siffror betyder inte heller att man inte har dem. På vikingatiden hade man inga tecken för siffror, utan använde numrens namn, egentligen samma namn vi använder än, upp till tjugo, varifrån vårt namn på tjugo förmodligen kommer, ett tjog, likadant alla siffrorna dit från ett till nitton är samma som idag.
Sen vet jag inte om man kan säga att de hade en bas. De använde tio, tolv och tjugo blandat. Men hade trettio, fyrti som oss, som då delas i steg om tio.