2026-10-14, 09:24
  #61
Medlem
Voidoids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DittMuppHelvete
Det ska vara en kommunist till att kalla köp av en aktie för bidrag.

Bidrag och ägande, saker som inte är samma.

Bra att du uppmärksammar det aktiva sammarbetet mellan terroristerna i AFA och ETC. Att grupperna överlappar är verkligen viktigt att granska.

Bidragen ETC lyfter ger arbetstillfällen åt annars oanställbara antidemokrater.
I fallet ETC sker det med stor sannolikhet inte någon handel i aktien på andrahandsmarknaden. Min gissning är att en stor andel av tidningens aktieägare tillkommit i samband med nyemissioner för att täcka förluster. ETC är nämligen ett klassiskt exempel på varför socialister inte kan och inte ska driva näringsverksamhet. De förstår inte hur man gör.

Trots saftiga bidrag via presstödet har ETC gått i konkurs flera gånger och tidningen har minst lika många gånger klarat sig i sista sekund. Antagligen tack vare att dessa aktieägare tillskjutit pengar i samband med nyemissioner. I så måtto kan man tala om ”bidrag”.

Varför socialdemokrater går in och räddar en socialistpublikation från konkurs samtidigt som skattebetalarna tvingas skyffla in pengar i ett svart hål likt ETC är angeläget för en journalist att fråga sig.
Citera
  • 5
  • 6

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in