2026-10-11, 11:16
  #229
Medlem
HomoDeuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av talakuzenido
Fast det där är en rejäl förenkling.

Det handlar om allt annat än bara lokal ideologi. Hamas är i själva verket en ren proxy i ett brutalt globalt stormaktsspel.
Hela konflikten hålls vid liv av externa stormakter som använder Gaza som sin cyniska spelplan. Den lokala ideologin är bara verktyget som utnyttjas. Genom att Israel låser sig vid att bomba enskilda militanter missar de helt den större strategiska verkligheten och går rakt i stormakternas fälla.
Just därför blir Nobels fredspris 2026 till Navi Pillay en så viktig markering. Priset flyttar fokus från stormakternas proxykrig till internationell rätt vilket är det enda sättet att faktiskt lösa grundproblemet.

Ge oss gärna din definition av grundproblemet. Försök att inte vara stereotyp
Citera
2026-10-11, 14:33
  #230
Medlem
HomoDeuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av talakuzenido
Om det inte existerar någon ockupation och miljoner palestinier på Västbanken och i Gaza enligt dig varken har en egen stat, israeliskt medborgarskap eller rösträtt i de val som styr deras liv vad är de då om inte statslösa under ett militärt diktat?

Självvald isolering.

Israel gav dem Gaza 2005. Och tvångsförflyttade ut alla judar, eftersom apartheidpallarna inte tillåter samexistens med judar och de judar som stannade skulle leva under konstant hot innan de mördades.

Pallarna fick självbestämmande, men valde bort demokrati till förmån för Hamas och fuckade upp allt. Just nu lever de under militär ockupation, till dess att Hamas är utplånat. Sen får de chansen att leva i fred igen. Tills de fuckar upp igen.

På västbanken lever de under PA's administration.
Citera
2026-10-11, 14:43
  #231
Medlem
HomoDeuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ankan-mannen
Om det är så att 2 mille i Israel inte har problem, så visar det att frihet kan lösa problemen.

Men jag hävdar att de 2 inte är problemfria, deras frihet är begränsad och de utnyttjas som typ slavar. Anledningen de behandlas väl är att de behövs ekonomisk, och att det skulle förgöra Israel om de gav sig på dem. Men när araberna runt omkring Israel är bekämpade vet man inte vad som händer de som bor i Israel.

Jo vilken fred menar du var innan oktober, har detta inte pågått en längre tid? Tror du det går att lura i människor vad som helst; apropå det du vanligen benämner meningsmotståndare vara, dumma i huvudet.

Det som triggade var bl a de omfattande byggprojekten på Västbanken strax innan anfallen. Västbanken ses som tillhörande palestinier av folken i Gaza.

Igen, läs på. Du har ingen aning om vad du babblar om. 7:e oktober planerades bl.a lång tid innan massakern.
Citera
2026-10-11, 15:39
  #232
Medlem
Ankan-mannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HomoDeus
Igen, läs på. Du har ingen aning om vad du babblar om. 7:e oktober planerades bl.a lång tid innan massakern.
Ja på grund av byggplanerna, det som utlöste var den utökade planeringen, de visste att när Västbanken är i stort erövrat så kommer de utöka i Gaza, de tänkte helt enkelt det var ett självförsvar, som gick åt pipan.

Detta visste- vet de i Gaza att målsättningen var- är att återannektera Gaza, skillnaden bland folket är att majoriteten ville ha status quo och inte tänkte på utfallet i framtiden. Hamas däremot förstod vart det i snar tid barkade åt, och tänkte nu eller aldrig för våra barns- släkts skull.
Citera
2026-10-11, 17:06
  #233
Medlem
Ankan-mannens avatar
Israel gillar inte Navi Pillay eller FN eller Internationella brottsdomstolen. Men så länge Trump sitter där han sitter går de bekymmersfria. När- om en demokratisk president väljs så kan det bli andra bullar, så de stöder säkert republikanerna i USA helhjärtat. Navi Pillay kommer från apartheid Sydafrika, så kanske en framtida jurist från Israel blir utredare och får fredspriset.
Citera
2026-10-11, 19:24
  #234
Medlem
HomoDeuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av talakuzenido
Netanyahu ignorerade inte tipsen man visste bara inte exakt när det skulle ske.

Tanken var från början att ta gisslan för förhandling men det slutade i ett totalt blodbad när israeliskt stridsflyg och tanks sköt blint mot allt och alla i kaoset.
Attacken blev den perfekta förevändningen för att genomföra planen att tömma Gaza på sin befolkning under täckmanteln att hämta hem gisslan. Istället vet vi hur det gick där tusentals fängslade palestinier har växlats mot de tillfångatagna samtidigt som Netanyahus krigsförbrytelser har blottats.

Storisrael är en ren illusion. Fakta är att Israel har varit på dekis geopolitiskt ända sedan man förlorade mot Egypten 1973 och tvingades retirera från Sinai.

Förstår inte hur du kan tro på de där dumheterna när allt finns filmat. Strutsar du medvetet?
Citera
2026-10-11, 20:37
  #235
Medlem
Ankan-mannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HomoDeus
Förstår inte hur du kan tro på de där dumheterna när allt finns filmat. Strutsar du medvetet?
Hur ska allt kunna filmas? Visa gärna bevisande filmer så kommer vi tro dig.

Var alla plan på sina baser, kan du bevisa det
Citera
2026-10-11, 20:50
  #236
Medlem
Ankan-mannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HomoDeus
Kan inte du din historia heller?

Västbanken ockuperades av Jordanien (eller Palestina om du vill) 1948. Och annexerades 1950.
Israel tog kontroll över området under kriget 1967 varefter det stått under israelisk militär kontroll.

Anledningen till att Israel inte annexerar västbanken är p.g.a en formell anektering bryter mot internationell rätt (inklusive FN-stadgan) och skulle mötas av kraftiga diplomatiska och ekonomiska sanktioner från bland annat Europeiska unionen och FN.

Trump och hans administration har tydligt klargjort att USA motsätter sig en formell israelisk anektering av Västbanken och har avrått israeliska politiker från sådana drag för att inte äventyra regionala fredsinitiativ.

En anektering skulle dessutom sannolikt väcka starka protester och upplopp bland araberna på västbanken, med risk för en ny palestinsk uppresning (en tredje intifada).

Att anektera hela Västbanken skulle innefatta miljontals västbanksaraber, vilket också väcker svåra frågor om Israels balans som en joniskt-demokratisk stat eller riskerar att skapa ett system med delade rättigheter.

Istället har alltså Israel erbjudit araberna (de du kallar palestinier) en egen stat, vid två tillfällen. Där Västbanken, Gaza och delar av Jerusalem ingick. Men PLO sa nej, eftersom araberna villa ha HELA Israel (from the river to the sea).

Idag kontrolleras område A militärt och civil av PA (araberna). Område B kontrolleras gemensamt. Och Område säkerställs av Israel.
Varför handlar det bara om oktober? Det handlar definitivt om flera orter runt om Israel.

Att de inte gått med på delad stat var att det var ett dåligt erbjudanden med en mängd förbehåll.

Det handlar om mobbing av araber på många olika orter, och även i detta nu, detta går att läsa överallt.

Att vissa skanderar att allt ska vara Palestina är sant, men du glömmer att lika många Israeler skanderar samma fast tvärt om. Det håller du och många andra tyst om, få tyst på Israelerna så kan vi diskutera saken.
Citera
2026-10-11, 23:34
  #237
Medlem
HomoDeuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av talakuzenido
Det är underbart hur du lyckas slå krokben på ditt eget argument i samma mening.

Du började debatten med att tvärsäkert hävda att det normalt inte existerar någon ockupation. Nu skriver du själv att Västbanken sedan 1967 har stått under israelisk militär kontroll. Att hålla miljontals civila under främmande militärmakt i snart 60 år är själva skolboksdefinitionen av en militär ockupation så tack för att du erkände att jag hade rätt.
Gällande din historielektion blottar en tillbakablick på tiden innan 1948 bara din egen historierevisionism. Före 1948 hette området officiellt Brittiska Mandatet Palestina och befolkningen som bodde där bar pass samt ID-handlingar märkta med Palestine. De uppstod inte ur tomma intet 1948 utan deras familjer hade bott, ägt mark och byggt städerna där i århundraden under osmanskt och brittiskt styre.
Du medger själv att en formell annektering bryter mot internationell rätt och att USA, inklusive Trump-administrationen sätter hårt mot hårt mot israeliska annekteringsplaner. Men i praktiken har Israel redan skapat det system med delade rättigheter du varnar för. Genom att flytta kontrollen över Västbanken från militären till civila myndigheter har man i smyg annekterat området. Idag lyder över 700 000 israeliska bosättare på ockuperad mark under israelisk civil lag medan miljoner palestinska grannar styrs av israeliska militärdomstolar utan rösträtt.


Om det inte är en ockupation vad kallar du det då?

Som sagt. De har avstått egen statsbildning och står under egen civil och polisiär administration. Kalla det ockupation om du vill. Det klingar dock lika tomt som påståenden om folkmord.
Citera
2026-10-12, 00:42
  #238
Medlem
OBEKRÄFTADE RYKTEN! Israel planerar att slå till mot Navi precis som man gjorde mot Bernadotte! Allt för att hindra henne från att ta emot världens mest prestigefyllda pris!
Citera
2026-10-12, 01:11
  #239
Medlem
Norge har en egen kommitté för nobelpristagare och har valt en Israelfientlig person som pristagare i år. År 1994 utsåg man Yassir Arafat. Han delade priset med Shimon Peres och Yitshak Rabin och motiveringen var "För arbetet att möjliggöra en fredsprocess i Mellanöstern". Mer än tjugo år har gått sen detvilket talar för att det var fel beslut då. Det har man kanske insett och så har man istället valt deen av de största motståndarna till fred i mellanöstern istället.

Det är mycket sorgligt att en så stark judefientlig person ska få så mycket pengar som priset ändå ger.
Citera
2026-10-12, 01:36
  #240
Medlem
maktspels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av agoggoge
Norge har en egen kommitté för nobelpristagare och har valt en Israelfientlig person som pristagare i år. År 1994 utsåg man Yassir Arafat. Han delade priset med Shimon Peres och Yitshak Rabin och motiveringen var "För arbetet att möjliggöra en fredsprocess i Mellanöstern". Mer än tjugo år har gått sen detvilket talar för att det var fel beslut då. Det har man kanske insett och så har man istället valt deen av de största motståndarna till fred i mellanöstern istället.

Det är mycket sorgligt att en så stark judefientlig person ska få så mycket pengar som priset ändå ger.
När Arafat och Peres fick priset kändes det trots allt som att Nobelkommitten gav priset till dessa båda eftersom kommitten ville ge fredsprocessen legitimitet bland araber, eftersom Hamas växt sig starka och försökte förhindra PLOs fredsförhandlingar. Idag är det svårare att se vilken agenda de har.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in