2026-10-11, 18:46
  #9973
Avstängd
liapunov13s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tjanska
Det med tonårsutvisningar är lika som "byta regering" dom är tydligen inte överens om skrivningen av förslaget.

de fyra partierna kommer aldrig komma överrens med någonting.
Citera
2026-10-11, 18:57
  #9974
Medlem
ludexSums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrTomte
Jag förstår din tanke/tes och hur du menar men av flera anledningar tror jag för egen del inte på det.

För det första funderar jag över motivet. Varför skulle partierna (eller om det nu bara är C) känna att de vill lugna näringslivets? Jag kan inte se på vilket sätt det skulle kunna gagna den pågående regeringsbildningen. Näringslivet har inget med regeringsbildningen att göra. Det är inte näringslivet som bestämmer vilken regering vi ska ha utan det kommer den framröstade Riksdagen att göra. Jag kan inte se relevansen.

För det andra. Om man nu syftet var att lugna näringslivet så borde själva formatet stödja den tesen. Formatet skulle då ha vart att man bjuder in näringslivet för att partierna (eller bara C) ska kunna lugna näringslivet dvs berätta/informera/lugna eller på något vis få näringslivet att förstå att det inte är någon fara på något sätt. Eller vad det nu än är som näringslivet skulle behöva lugnas för. Fredagen hade ett helt motsatt format för de som var inbjudna var de som pratade. Alltså... de externa aktörer som bjöds in var de som höll föredrag medan företrädare för de 4 partierna lyssnade. Detta format mappar klart bättre med vad ETR gått ut med dvs att syftet var att de 4 partierna skulle få en gemensam lägesbild. Alltså... de inbjudna externa aktörerna kom dit och berättade för de 4 partierna om hur saker och ting är så att de 4 partierna kan få samma lägesbild inom olika områden. Fredagen handlade inte om att de 4 partierna ville nå ut med info till de externa aktörerna utan precis tvärtom.

För det tredje. Om syftet skulle ha varit att lugna näringslivet så borde det väl ha varit rimligt att man också bjöd in näringslivet eller hur? Den enda från näringslivet som blev inbjuden för att komma dit och prata var Jan-Olof Jacke som är VD för Svenskt Näringsliv. Det riktades t.o.m. kritik från organisationen Företagarna för att de inte var inbjudna. Företagarnas VD, Magnus Demervall, framhöll att små och medelstora företags perspektiv riskerade att saknas, trots närvaron av Svenskt Näringsliv. Om nu syftet var att lugna näringslivet måste jag säga att upplägget med att endast 1 av totalt 9 inbjudna talare var från näringslivet är ett närmast optimalt uselt tillvägagångssätt.

För det fjärde. Tiden. Eller snarare brist på just tid. Med tanke på att det var 9 olika externa organisationer som var inbjudna och att de endast hade 2½ timme totalt för sina respektive föredrag så fick den ende representanten från näringslivet ca 15-20 min på sig att bli lugnad genom att själv få stå och hålla ett föredrag för representanterna från de 4 partierna. Någon tid för kommunikation år andra hållet dvs att någon från de 4 partierna skulle prata till de externt inbjudna fanns inte.

Pga ovanstående skäl anser jag att din tes är helt orimlig.

Vi vet att det inte förekom några förhandlingar så på den punkten har du rätt.


Citat:
Ursprungligen postat av Cloudymeatballs
Jag tror att C:s mest strategiska drag just nu kan vara att förhandla fram en uppgörelse med Tidöpartierna om några hjärtefrågor och sedan släppa fram en Tidöregering, i stället för att göra sig beroende av V. Jag misstänker att den röda linjen mot SD inte är lika orubblig i hela Centerpartiet, utanför Södermalm, medan V kan vara betydligt svårare att sälja in till många centerpartister som önskar en god svensk ekonomi.

En möjlig kompromiss vore att C tolererar en ny Tidöregering om SD avstår från ministerposter. Då kan C hävda att de har satt en gräns och fått igenom sakpolitik. Om väljarna ser det som principfast pragmatism eller bara en snyggt paketerad eftergift är förstås en annan fråga.

C kan bara lugna näringslivet genom att lova att de blockerar C, och troligen även MPs, inverkan på ekonomisk politik.
Citera
2026-10-11, 19:01
  #9975
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Petitoo
Varför skulle mobila vänsterväljare acceptera V:s handlande. Jag tror de åker ner på 5 procent pga svek mot de allra mest utsatta de förefalller sig tro företräda. Vidare kommet de orka mobilisera utanförsområden igen? Två delar där.
Hm, V skulle alltså minska för "kommunister" blir missnöjda. Vad skall de rösta på istället då?
Kommunistiska partiet (K) kanske. Dom fick inte så mycket röster.

Kommunister som vill rösta i Riksdagen har bara V att välja på.
Citera
2026-10-11, 19:08
  #9976
Medlem
MrTomtes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ludexSum
C kan bara lugna näringslivet genom att lova att de blockerar C, och troligen även MPs, inverkan på ekonomisk politik.

Som jag bl.a. skrev har jag svårt att förstå relevansen. Behöver man lugna all dagispersonal också? Alla värmepumpskirurger? Varför inte lugna alla barkborrar norr om Treriksröset? Och lugna för mer exakt vad? Ni kan vara lugna. Vi kommer att bilda regering. Eller ska man lugna folk för något annat? Och vad skulle skillnaden bli om man inte lugnade någon?
ETR: -"Ledsen Maggan men vi kan inte stödja dig som statsminister för vi har inte kunnat lugna VD:n för företaget Elektriska tandpetare AB!".
Citera
2026-10-11, 19:11
  #9977
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av svartellervitt
Ingen som har lite förstånd kvar kan väl inbilla sig att vänstern och centern skulle sitta i samma rum?
Det är riktigt. Men det är gott om folk som inte har sagda förstånd.


Citat:
Ursprungligen postat av svartellervitt
Kontentan blir att det blir rödgrön politik med fler fågeldräpare och mer invandring med
en budget som kommer att bölja som de sju haven tillsammans.
Skall det bli mer fönster i landet?
Byggnader är det som utan konkurrens dödar mest fåglar.


Citat:
Ursprungligen postat av svartellervitt
Nu står hoppet att svenska folket förstår att detta inte är rödgrönt hållbart för landet.
Ett nytt val innan nyår och så börjar vi årets nyårsskiva med nya år, med de borgerliga som
styre med Busch som statsminister.
För någon jävla ordning får det vara.
Folk skall alltså rösta på ett stödparti till V. Och då skall det bli ordning tänker du.
Är det ett tecken på förstånd?
Citera
2026-10-11, 19:12
  #9978
Avstängd
liapunov13s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knugensbrorson
Centern ändå röstar för Tidös budget ändå.

Oavsett vem som bildar regering kommer budgeten att vara Tidös. V förstår att det är otroligt svårt att genomföra deras förslag utan en vänsterbudget, och det är därför de ställer så hårda krav. Det har inte funnits en vänsterbudget i Sverige sedan 2017.
__________________
Senast redigerad av liapunov13 2026-10-11 kl. 19:15.
Citera
2026-10-11, 19:29
  #9979
Medlem
barkeepers avatar
Så Maggan får ett extra dygn på sig, på egen begäran.

Blir ju töntigt på riktigt om hon då inte kan komma fram med ett underlag. Vad ändras från måndag till tisdag liksom.
Citera
2026-10-11, 19:29
  #9980
Medlem
YAKIIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knugensbrorson


Centern har ganska stora skäl att böja sig i slutändan, annars så får det kritik för att orsakat extra val.



Nja vadå för skäl. C har inget att förlora på att släppa fram SD, det är ett spel för galleriet efter att himmelen ej trillade ner när SD var stödparti.

Borgerliga blocket har SD inkluderat nu och framöver och det är en bra deal för C att få ingå där.

Blir Uf Kjistersjon igen fyra år till allt annat är fantasi
Citera
2026-10-11, 19:32
  #9981
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
Oavsett vem som bildar regering kommer budgeten att vara Tidös. V förstår att det är otroligt svårt att genomföra deras förslag utan en vänsterbudget, och det är därför de ställer så hårda krav. Det har inte funnits en vänsterbudget i Sverige sedan 2017.

Finns inget Tidö! Dog för länge sedan.
Citera
2026-10-11, 19:36
  #9982
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Libertarismus
På något sätt är intressant om hon tar över. Först tog i princip kvinnor över alla partier (bara Jimmie och Ulf som är manliga partiledare, Helldén räknas som kvinna i detta avseende). Sedan börjar invandrarna ta över partiledarposterna. Simona, Nooshi och nu Redar. Ska bli intressant att se när vi bara ha kvinnliga utlänningar till partiledare i Sverige.

Vi verkar absolut få den utvecklingen. Vänstern blir partier för invandrare och kvinnor och företräds också så, högern bli partier för svenskar och integrerade invandrare som värnar Sverige.
Citera
2026-10-11, 19:37
  #9983
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av YAKII
Nja vadå för skäl. C har inget att förlora på att släppa fram SD, det är ett spel för galleriet efter att himmelen ej trillade ner när SD var stödparti.

Borgerliga blocket har SD inkluderat nu och framöver och det är en bra deal för C att få ingå där.

Blir Uf Kjistersjon igen fyra år till allt annat är fantasi

Bara sina väljare.
Citera
2026-10-11, 19:40
  #9984
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Libertarismus
Känns tyvärr mer som önsketänkande än en rimlig analys. Visst, jag hoppas också på extra val, men S och C kommer göra allt för att undvika detta. V fruktar inte ett extra val och hade antagligen gynnats av det, varför man kommer köra stenhårt på ministerkravet. C blir till slut tvungen att vika sig och vi kommer få en rödgrön sörja till regering som å ena sidan ökar invandringar och höjer bränslepriser, å andra sidan för en borgerlig ekonomisk politik.

Nu tror jag tyvärr också att det är önsketänkande. Men tänk om C föredrar ett extraval och att tidö tar över? De får då politik som ligger närmare deras egen och de slipper ta ansvar för samarbete med varken V eller SD. De kan fortsätta yra om den breda mitten i fyra år till.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in