Citat:
Ursprungligen postat av
commandaria
Håller med dig om det Totius.
Ett annat exempel. Från Göteborg SDN- Linnéstaden (- men för flera år sedan.)
- Informellt telefonsamtal mellan en domare och en socialsekreterare i ett barnärende. Givetvis blev domen så som den subjektiva och fuskande socialsekreteraren ville. Mot barnets och mammans vilja.
Ja, komma tre månader i efterhand med detta när det börjar osa hett säger en hel del om personerna.
Problemet med socialtjänsten och vården är det fullständigt samvetslösa fuskandet och maktmissbruket mot de som invänder. Det var också det som fick mig att intressera mig för Fallet Elsa för jag kände igen så mycket från mediebilden.
MEN när man börjar skrapa på ytan i Fallet Elsa så framträder en helt annan bild än mediebilden. Även om vägen till Elsas förbättring är kantad av formella fel så var ett kraftfullt ingripande från vården uppenbart nödvändigt för att säkra Elsas vård. Det borde ha gjorts för flera år sedan.
Beteendet från de tre LVU-motståndarna i tråden är tragiskt att se.