2026-10-05, 11:00
  #29965
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Toad9995
Jag tror detaljer finns i boken, det beskrivs ganska vagt just nu för han vill ju att man ska köpa boken. Den släpps imorn som ljud och e-bok så vi får väl se om dessa grejer har lite mer på fötterna då.

Så d menar att hans logik är att om han uttrycker sig om att han är totalt efterbliven så kommer folk tro att det finns något mer intressant i boken? Jag vet inte riktigt om jag tror på det.
Citera
2026-10-05, 11:47
  #29966
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rostochlok
Så d menar att hans logik är att om han uttrycker sig om att han är totalt efterbliven så kommer folk tro att det finns något mer intressant i boken? Jag vet inte riktigt om jag tror på det.

Men är det verkligen en så främmande tanke att en person som har tillbringat de senaste 20 åren framför datorn skulle vilja göra en säkerhetskopia?

Han kan mycket väl ha ändrat sig fram och tillbaka på vägen till Risbergska, och även under de Fem timmarna han satt på toaletten. Ville han i så fall inte försäkra sig om att få behålla innehållet från sin dator?
Citera
2026-10-05, 12:09
  #29967
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av smarfor
Men är det verkligen en så främmande tanke att en person som har tillbringat de senaste 20 åren framför datorn skulle vilja göra en säkerhetskopia?

Han kan mycket väl ha ändrat sig fram och tillbaka på vägen till Risbergska, och även under de Fem timmarna han satt på toaletten. Ville han i så fall inte försäkra sig om att få behålla innehållet från sin dator?

Nej det är det inte men det har inte med saken att göra. Journalistens slutsatser är fortfarande helt efterblivna.
Att .deb filer han mailat till sig själv skulle vara en krypterad image, att polisen skulle kunna knäcka kryptering om de fick mer resurser, att han hade någon jävla superdator smockfull med krypterings­lösningar. Vad betyder ens smockfull med krypterings­lösningar.? Vad sjutton tror idioten att det innebär?
Att han är helt besatt av att CS skulle vara något viktigt i det hela som någon jävla pingstpastor på 80-talet som tittat på skräckfilm och får för sig att satans plan finns i filmerna.

Det är möjligt att det finns en säkerhetskopia någonstans men efter dom förutsättningar som finns så kommer man troligtvis aldrig att hitta dom eller komma in i något som är krypterat vilket poliserna till skillnad från korkskallen till journalist har fattat.
Citera
2026-10-05, 12:27
  #29968
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rostochlok
Så d menar att hans logik är att om han uttrycker sig om att han är totalt efterbliven så kommer folk tro att det finns något mer intressant i boken? Jag vet inte riktigt om jag tror på det.

Nej asså jag håller mig dig till viss del, jag har ingen erfarenhet av IT grejer så har 0 koll där. Jag är mer intresserad av vad man kunnat hitta på hans rumble och telegramkonto om visar sig att det fanns. Det hade ändå gett en liten (eller stor) inblick i vad han pratade om, vilka forum och intressen som han kanske försökt dölja iom. Saknade hårddiskar
Citera
2026-10-05, 12:59
  #29969
Medlem
JanFyhrholdts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pf10
Författaren verkar vara en riktig snurrpelle med ungefär samma datorkunskaper som min gamla mormor.

De filer som avses här är de som hittades inne i den krypterade lubuntu-partitionen som snurrade på en laptop med ett okrypterat ubuntu system som grund, som beslagtogs vid husrannsakan. Man lyckades dekryptera lubuntu-partitionen (antagligen genom att man hittade lösenordet uppskrivet på en lapp) men man kom inte någonstans med de omnämnda filerna som man också misstänkte var krypterade. Det ligger ju i sakens natur att det inte finns några som helst tydliga tecken på vad en krypterad fil innehåller. Det enda Beijmo har rätt i är att filerna hade namngivets med filändelsen deb.

Motsägelsefullt om något.

Utredare konstaterar att filerna sannolikt är krypterade med Veracrypt. Det tar löjligt lång tid att knäcka sådana krypteringar även med förhållandevis korta lösenord, så till den grad att det blir praktiskt omöjligt och inte en fråga om tillräckliga resurser. Känner man dessutom inte till någonting om hur lösenordet är uppbyggt så är det bara att glömma. Detta gäller även vid terrorklassade brott.

Att skicka något till sig själv kan också vara ett sätt att göra en backup. Beijmos utsaga hade varit intressant om det fanns några som helst tecken på att andra fått tillgång till filerna, men nu finns det inte det.

Suck, det låter kanske som rena rymdraketen för en datoranalfabet, men för någon som är datorintresserad med en kompetens något över genomsnittet så är en laptop med ubuntu, virtualisering och Veracrypt verkligen ingen ovanlig maskin eller någon mystiskt som en obskyr källarhacker har mekat ihop.

"Författaren verkar vara en riktig snurrpelle med ungefär samma datorkunskaper som min gamla mormor."

Ja, mitt omedelbara intryck av Mattias Beijmo var att han "är ingen större kulturpersonlighet"
som jag uttryckte det när han först presenterades i tråden.

I Wikipedia beskrivs han bara som "författare och musiker", vilket de flesta av oss är nuförtiden.
De lite finare titlarna lyser dock starkt med sin frånvaro:

https://sv.wikipedia.org/wiki/Mattias_Beijmo

Han är lika dum som han ser ut för och formellt kallar han sig själv för "digitaliseringsanalytiker".

För övrigt bekräftar hans framträdanden som "musiker" att han utöver sin dumhet
även har en mer allvarlig funktionsnedsättning:

https://www.youtube.com/channel/UC3deGi02Pq9MesgwFmXYj6Q

Nu vill jag inte med detta begå ett karaktärsmord, då Beijmo dels uppvisar något sorts
rättspatos, och dels inte är misstänkt gärningsman i brottet hans nya bok handlar om.

"R – Massmordet på Risbergska":

https://www.forum.se/bocker/297568/r-massmordet-pa-risbergska/

Av samma anledningar kan man inte heller avfärda Frida Sundkvist som skrev boken "Efter skotten"

Beijmo intervjuvas i TV4;

https://www.tv4.se/artikel/6lAAr89htBGMRGZJ2OiU82/ny-bok-ifragasaetter-polisens-utredning-efter-massmordet-pa-risbergska

Och SVT:

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/orebro/kritik-mot-utredningen-av-masskjutningen-pa-campus-risbergska.

Man kan inte förvänta sig att "polisen" i Sverige skall återuppta utredningen, eller ändra sig i saken.
Redan genom omständigheten att terroristen har en bror anställd hos Säkerhetspolisen borde
saken kunna föras vidare i EU eller i annan instans efter en överklagan.

Dessutom framkallar polisens rubricering av massmordet som förlängt "självmord", polisens
förnekelse av säväl politiska motiv som digitala spår misstankar om att polisen mörklägger sin egen
eller andras medverkan.

Örebropartiet passar som hand i handsken som politisk bakgrund för terroristattacken.
Det är näst största partiet i Örebro opinionsmässigt och har tydligt låtit förstå i sitt partiprogram
i avdelningen "Värn och vapen" att så många som möjligt skall beväpnas till varje pris med vapenlicens.

"Ultrasnabbt" beviljande av licenser och obegränsat antal vapen per person, och inte minst obegränsad nödvärnsrätt krävs i Örebropartiets "Värn och vapen"

Det egentliga syftet med ÖP:s "Värn och Vapen" är uppenbarligen inte rekreativt eller jakt på djur, utan istället det som Rickard Andersson använde sina vapenlicenser till.
Nämligen en utökad nödvärnsrätt mot invandrarnas inbrott i folkhemmet.


I partiprogrammet förespråkas ju dödligt våld som nödvärnsrätt i ett flertal situationer,
bl.a om någon gör inbrott i hemmet.

Partiets ursprung härleds via partiledaren till "Revolutionära Fronten" som var ett miltant kommunistparti.

Det faktum att Markus Allard och polisen Peter Springare i Örebropartiet har rätt i en enda sak,
att invandringen skadar Sverige, hindrar inte att de samtidigt är farliga galningar som
har fel i allt annat.

Faktum är att deras tvivelaktiga karaktärer underlättat för dem att bryta den politiska korrektheten.
Men när den isen väl är bruten, och tabubeläggningen upphört har dessa byfånars roll i politiken
inte löngre någon uppgift.

På tal om isbrytning är nog mätningen av Örebropartiets popularitet bara toppen
på isberget, och man kan räkna med att de flesta, om inte alla. egentligen vill utrota
både sig själva och alla andra.

Men det primära villebrådet var i den stolte jägaren Rickard Anderssons
perspektiv de andra, och hans självbeskjutning förlänade honom en helgonförklaring
bland Sverigevänner.

Som Örebropartiets aktive medlem, eller bara som sympatisör
skulle ett martyrskap vara uppenbart, och inte något löjligt "självmord".
Citera
2026-10-05, 13:09
  #29970
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Toad9995
Nej asså jag håller mig dig till viss del, jag har ingen erfarenhet av IT grejer så har 0 koll där. Jag är mer intresserad av vad man kunnat hitta på hans rumble och telegramkonto om visar sig att det fanns. Det hade ändå gett en liten (eller stor) inblick i vad han pratade om, vilka forum och intressen som han kanske försökt dölja iom. Saknade hårddiskar

Ja jo och där håller jag med dig, de hade varit intressant och spännande. Och det är här journalisten också visar sin efterblivenhet. Han vill att polisen ska utreda mer så man får fram allt detta som är spännande och intressant som man kan skriva spännande böcker om och sälja. och tycker därför att man ska lägga mer resurser på detta, låta Säpo gräva och man ska använda all världens datorkraft till att knäcka krypteringen. Men han verkar inte fatta att polisen gör inte utredningar för att hitta spännande och intressanta material, dom gör det för att utreda brott. Och där bedömer dom att dom är klara och det verkar inte som att det finns andra gärningsmän och dom kommer inte längre. Vad Andersson gillade för filmer och om han skrev dikter och viken porr han gillade ser inte dom som särskilt relevant och värt att lägga resurser på. Men detta verkar inte byfånejournalisten fatta.

Så man ser att Beijmo är lite för korkad och envis. Han fattar inte vad .deb filer och drar pga det massa slutsatser om dom. Du kan googla själv och troligtvis är du smart nog till skillnad från Beijmo att du faktiskt fattar vad du läser och inser att .deb filer är inget att blå upphetsad över.

Och sen drar han massa andra dumma slutsatser om att Andersson låtsas vara sämre på datorer än vad han egentligen är för att skapa villospår.

Detta baserat på har bokmärkt guider om hur man installerar Ubuntu samtidigt som han har värsta datorn som är smockfull med krypteringslösningar eller vad korkskallen kallade det för. Det här är så idiotiskt resonerat. Det är ett typiskt exempel på hur man börjar hitta på saker för att fylla ut luckorna när man inte fattar vad man läser.
Citera
2026-10-05, 13:10
  #29971
Medlem
Att Counter-Strike skulle vara intressant?? Inte ett enda dåd kan ske utan att Bowling for Columbine logiken dyker upp Tycker man skulle kunna gå ännu djupare och forska i om han lyssnade på satanistisk hårdrock

Undrar hur besvikna alla kommer att bli om det blir klart att det inte fanns något ideologiskt (läs högerextremistiskt) motiv bakom dådet.
Citera
2026-10-05, 17:16
  #29972
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rostochlok
Mattias Beijmo verkar antingen helt efterbliven eller sjukligt desperat efter uppmärksamhet. Antingen s"fattar han verkligen ingenting av det han gräver i eller så försöker han aktivt blåsa folk att köpa hans bok genom att hitta på saker.



Troligtvis är det så enkelt som att han ville flytta filer från en dator till en annan och tyckt det var enklast att lägga dom i inboxen. Polisen verkade måttligt intresserade av det till skillnad från Beijmo. Dessutom brukare vm-images vara rätt stora och frågan är om protonmails inbox låter en maila så stora bilagor. Så frågan är om det inte är troligast att det bara var ,deb filer och inte något mer spännande.

Sen Beijmos fixering vid CS, att det skulle vara en nyckel till allt och att polisen borda spåra hans spelande. Och han påstår att han har hittat någon han finner trovärdig som påstår sig ha spelat med Andersson, när den dumma idioten troligtvis bara har blivit trollad av någon lustigkurre.
Läste i införundersökningen att NFC har låtit studera de omnämnda filerna och man hittade inga filsignaturer på dem som överensstämmer med deb-filer. Därutöver så hade filinnehållet en sådan entropi som skulle kunna tala för att de är krypterade. Utredare kunde också se tecken på att de hade öppnats med Veracrypt.

Det är sammantaget ganska sannolikt att detta faktiskt är krypterade behållare och att de har fått filnamn som gör att man inte direkt ska misstänka dem för sådana. Vad de sedan innehåller är förstås helt omöjligt att säga utan dekryptering, vilket man som sagt inte lyckats med och författaren är helt ute och yrar i nattmössan när det gäller annat än att de fått filändelsen deb.
Citera
2026-10-05, 17:34
  #29973
Medlem
JanFyhrholdts avatar
Även om samtliga aktörer (utom Rickard Andersson) som engagerat sig i hur vapenlicenser missbrukats i Örebro inte är världens smartaste kan man inte avfärda deras ageranden
om dessa mer eller mindre haft betydelse i saken.

Smartast och med högst kompetens visade sig Rickard Andersson vara, trots att han framställdes
i media som en misslyckad, sinnessjuk och värdelös liten nolla.

Vill påminna om att
TV4 i nedanstående länk intervjuvar Mattias Beijmo i en video, där Beijmo
gör ett trovärdigt och stabilt intryck när han argumenterar för att polisen gjort grundligt fel.

På samma sida instämmer GW Persson, som läst boken, fullständigt med Beijmo. ( i en separat video).

Persson instämmer även med Jan Guillou vars yttranden om skjutningen också motsätter
sig polisens (felaktiga) beslut.


https://www.tv4.se/artikel/6lAAr89htBGMRGZJ2OiU82/ny-bok-ifragasaetter-polisens-utredning-efter-massmordet-pa-risbergska

Beijmo som bär den respektingivande titeln "Digitaliseringsanalytiker" (på LinkedIn),
kanske inte är i paritet med trådens besserwisser när det gäller "laptop med ubuntu, virtualisering och Veracrypt".

Men kompetens har bara ett potentiellt värde intill dess den omsätts i praktik.
Vilken Bengmo som helst kan råka säga något intressant, vilket inte skall avfärdas
endast på grund av personliga egenskaper.

Det gäller även vilken Andersson som helst, som åstadkommit något av värde.
En viss Andersson, vars kunskaper i bl.a "virtualisering", "Veracrypt" och partitionering
gjorde att han blev "traktens store son" i Örebro.

På tal om söner, så är det inte bara den intill inavel gränsande familjebildningen
i en mindre stad som sammanflätar invånarna.

Även den begränsade sociala scenen där alla känner alla har skapat den politiska värdegrund
i Örebro som vi intellektuella anser ha inspirerat Andersson i sitt illdåd.

Vanligt folk i Sverige, och även globalt är ju så korkade nuförtiden, att även en medelmåtta som
Mattias Beijmo förtjänar ett Nobelpris i litteratur.

Efter att "digitaliseringsanalytiker" Beijmo i samarbete med forumets experter
säkerställt vilka sidor på internet med anknytning till terrorism som Andersson besökt
och i vilka syften besöken skett är det dags att kartlägga personliga kontakter i övrigt.

Hans brorsa jobbar på Säpo till att börja med.
Hans farfar var en känd politiker i Örebro för moderaterna.

Anderssons politiska motiv och bakgrund finns således redan i familjen.

Att Andersson likt farfadern skulle rösta på högern är otänkbart givet Anderssons roll
som bidragstagare.
Ej heller är han typen för att rösta på vänstern eller på borgerliga småpartier i mitten.

Andersson partisympatier låg sannolikt hos Örebropartiet, vars partiledare också kunde ha varit
Anderssons bror om inte åldersskillnaden varit 4 månader.

Andersson och Allard har också båda en farfar som var känd politiker, men inte samma farfar.

Örebropartiet marknadsförs som "varken vänster eller höger" vilket skulle passa Andersson
och, vågar jag påstå ett parti som genom att dela ut gratis vapenlicenser vill skapa en privat krigsmakt i Sverige.

Andersson som "marserade ut, som en soldat" enligt vittnesförhör som "Toad9995" begärt ut
var ett exempel på vapenlicenspolitiken i Örebro redan innan Örebropartiet bildades.

Men blev sedan radikaliserad av Allards och polisen Springares våldsbejakande invandringskritik
genom Örebropartiet.

Den extrema jävsituation som genom den sociala och familjära sammanflätningen i
kommunen påverkat politikers och myndigheters beslut påkallar en omprövning
av en oberoende instans.

Att regeringen medverkat i mörkläggningen av familjeanknyningen till Säkerhetspolisen,
övriga omständigheter, och inte minst underlåtit att utreda det militanta Örebropartiet
förlänger jävsituationen till Sverige i sin helhet.

Då måste hela utredningen göras om av EU eller någon internationell organisation.
__________________
Senast redigerad av JanFyhrholdt 2026-10-05 kl. 17:45.
Citera
2026-10-05, 17:35
  #29974
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Toad9995
Jag tror detaljer finns i boken, det beskrivs ganska vagt just nu för han vill ju att man ska köpa boken. Den släpps imorn som ljud och e-bok så vi får väl se om dessa grejer har lite mer på fötterna då.
Människan är tekniskt inkompetent, en datoranalfabet som uppenbart inte rådgjort med någon teknisk kunnig om sina fantasier, vilket är illavarslande då en stor del av hans kritik mot utredningen ligger just mot den it-forensiska delen. Även media ska förstås ha en stor spark i röven här då de är lika bedrövligt okunniga och inte klarar av att ställa en enda kritisk fråga. Om inte annat får författarens uttalade tekniska inkompetens mig att vilja köpa boken mycket mindre.
__________________
Senast redigerad av pf10 2026-10-05 kl. 18:16.
Citera
2026-10-05, 18:18
  #29975
Medlem
JanFyhrholdts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pf10
Människan är tekniskt inkompetent, en datoranalfabet som uppenbart inte rådgjort med någon teknisk kunnig om sina fantasier, vilket är illavarslande då en stor del av hand kritik mot utredningen ligger just mot den it-forensiska delen. Även media ska förstås ha en stor spark i röven här då de är lika bedrövligt okunniga och inte klarar av att ställa en enda kritisk fråga. Om inte annat får författarens uttalade tekniska inkompetens mig att vilja köpa boken mycket mindre.

"Människan" i din ovanstående text är uppenbarligen en variabel och valfri individ.
Jag skulle vilja projicera pf10 som variabel i din ekvation men det har du nog redan gjort,
misstänker jag.

Oavsett om du med "människan" och "författaren" avser dig själv eller någon annan
så är den påstådda inkompetensen allför överdriven för att vara sann.
Du är mer WT än vad Mattias Beijmo är. Det är ett som är säkert.

Nej, köp Beijmos bok istället om du är stadd vid kassa.
Återkom sedan och förklara för oss okunniga.
Citera
2026-10-05, 19:56
  #29976
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JanFyhrholdt
"Människan" i din ovanstående text är uppenbarligen en variabel och valfri individ.
Jag skulle vilja projicera pf10 som variabel i din ekvation men det har du nog redan gjort,
misstänker jag.

Oavsett om du med "människan" och "författaren" avser dig själv eller någon annan
så är den påstådda inkompetensen allför överdriven för att vara sann.
Du är mer WT än vad Mattias Beijmo är. Det är ett som är säkert.

Nej, köp Beijmos bok istället om du är stadd vid kassa.
Återkom sedan och förklara för oss okunniga.
Du verkar ha svårt att lägga ihop 1+1 i ditt ordbajseri.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in