Citat:
Ursprungligen postat av
LindvidArman
Nej det vill de nog inte. Men det kanske är enda sättet att få över C till Tidö; att C får ha statsministerposten. Vi gammelfolk minns ju att C haft statsministerposten tidigare. 1976-78 och 1979-1982. Och det funkade hyfsat. Dock var ju Fälldin vettigare än Thand-R.
Vad som helst är bättre än en vänster-regering.
Jag har tidigare trott att V kommer att vika sig. Nu börjar jag att tvivla. Jag tror istället att Centern viker sig till slut. När tredje eller fjärde statsminister-omröstningen skall ske, så lägger C ned rösterna, och landet får en S-V-MP regering. Eventuellt går C med i denna regering.
Det finns ett annat alternativ. Men det endast under förutsättning att Socialdemokraterna bedömer att det kommer att gå dåligt för dem i ett extraval. Och det är en regering med C på statsministerposten, L,KD och MP ingår.
Förutsätter att S lägger ned sina röster. Precis som S gjorde hösten 1978 när de släppte fram Ullsten som statsminister för en FP-regering.
En sådan regering kommer M, SD och V att rösta nej till. Men om S avstår går den igenom. Som sagt, om S är skraja för ett extraval kan de kanske släppa igenom en sån regering. Hänger såklart också på att KD och L vill hänga på.
Kd och L hoppar inte över. Då åker L ut 2030 och kanske också KD (som exempelvis var först att lämna DÖ), de går dit M går. Fälldin vore ju en helt annan sak, men han vrider sig i sin grav just nu.
S vill kontrollera C och inte ge dem mer utrymme, på sin höjd ha dem som stödparti. C ställer till med problem för hela riksdagen, för båda blocken.
Jag har svårt att se både C och V vika sig men samtidigt inte något annat alternativ, vi får se vem det blir.