Citat:
Ursprungligen postat av
SCOJCOLAS
Eftersom jag själv levt större delen av mitt liv så här långt som sekulär ateist så förstår jag hur du tänker.
Det ändrar dock inte min ståndpunkt att en hållning likt den du ger uttryck för är en konsekvens av en mycket begränsad förståelse av den fulla verklighet du upplever en bråkdel av via dina kognitiva förmågor.
Jag förstår nog också hur du tänker, tror jag? Gud är god
trots att han/hon/hen/den/det massmördar småbarn. Det är väl bara vi stackars sekulära som inte förstår
hur god Gud är när hen massmördar småbarn? Vi har väl helt enkelt inte den rätta "kognitiva förmågan" att inse Guds stora godhet?
Men hur ställer du dig nu
själv till ett totalförbud mot abort? (Det är ju liksom det som den här tråden ska handla om, och inte min eventuella "mycket begränsade förståelse".)