Citat:
Ursprungligen postat av
Alexosigge
Fröknarna? Jävla idiot! Skattebetalarna pratar vi om här. Vi tycker inte att du ska handla medan vi betalar passningen av dina barn. Hur svårt är det att förstå?
Det är en jävla skillnad i ditt andra dravel med. Innan barnet föds MÅSTE barnen vara på förskolan om man jobbar. När barnet föds kan föräldern ta hand om alla barn själv samt få 15h avlastning.
Ja. Jag har haft 15h-barn. Ja. Det hade förstås varit bekvämare och i vissa avseenden bättre för alla att ha äldre barnen längre på förskolan men familjen blir inte lika sammansvetsad. Är man en sån jävla sopa att man inte klarar det kan man då dispens för längre tid.
Idiot är du själv, det är ett som är säkert. Att det ekar innanför ditt pannben borde inte vara, men verkar dessvärre ha blivit, mitt bekymmer om än blott för tillfället.
Du är uppenbarligen en sån ärkenolla som tror att ditt sätt är det enda rätta. Det till trots att ditt sätt är unikt och enfaldigt inte bara på lokal utan även regional och global nivå. I Danmark garanteras det äldre syskonet sin förskoletid. Om man väljer att gå ner till 30 timmar så blir förskolan billigare för familjen. Finland hade max 20 timmar, likt Sveriges 15, men Finland har TAGIT BORT den lagen eftersom man anser att barnen har rätt till sin förskoleplats. Småbarnspedagogiken är en rättighet, förälderns situation ska inte påverka barnets tillgång. Norge har samma som Finland. Island, Tyskland, Frankrike, Storbritannien - inget land har så drakoniskt som Sverige. Tvärtom har man hos vissa förskoleplikt från 3 år för man tror på barnets skolning.
Men det är för svårt för din begränsade hjärna att processa att världen existerar utanför Sverige, och ibland till och med bättre. Även inom Sverige är detta redan regionsbaserat där Stockholm gick i bräschen och fler och fler hakat på.
Du fick den här lektionen gratis. Se så, studera och repetera nu så kanske det blir folk av dig med.