Citat:
Ursprungligen postat av
HusvagnSvensson
Jag vet inte om hon ångrar sitt brott eller funnit Jesus eller bara blivit äldre och fått andra perspektiv.
Men vi vet att celler byts ut och att människor i väsentliga avseenden är helt andra än de var för trettio år sedan eller ens tio år sedan.
Så i praktiken tar staten här död på en helt annan människa än den som begick brotten. Vilket även är ett skäl mot för långa strafftider liksom mot dödstraff.
Detta stämmer inte med min livserfarenhet. Snarare har små skitar från skoltiden blivit stora skitar med åren... bara ålderdomssvagheten (eller mord, självmord, knarkdöd, dum olycka under påverkan av substanser, eller som i detta fallet en avrättning) kan gör slut på skiten.
Människor som varit riktigt usla brukar bara finna Jesus mycket tillfälligt, det håller aldrig i längden. Det funkar bara på vanliga medelmåttiga syndare.