Citat:
Ursprungligen postat av
BobbyYsin
Jepp, F*****k H*mm*****r, från Ljungskile, hästfamilj:
* Chalmers/Kalmar 2009
* Började på pappersbåt/RoRo för Transatlantic
* Sjökaptensbrev 2015
* Bonito (under den tiden Donsötank)
* Lots 2020
Litar på Donsötank dock, skulle vara intressant att se hur hans karriär gick där. Hans agerande tyder ju på narcissistika och grandiosa drag, men vore intressant att lära mer från f d kollegor.
Litet gissningsvis, sådär:
Sjökaptensbrev behöver inte betyda "eget befäl", utan att man får fortsätta som styrman ett tag. Har lotsen varit befälhavare, dvs haft det ansvaret någon längre tid ?
Som lots interagerar man med bbefälhavaren ombord, och det kan ju vara en grannlaga fråga om man har "äkta pondus" och klarar av att styra upp befälhavare som hellre vill göra annat än att "befälhava" - alltså ta ansvar för båten.
Sedan kan det nog tänkas att man som lots behöver vara litet onödigt stram och "NOGA" och inte vara "kollega". Jag störde mig en smula på framtoningen på bryggan, litet som "jag kan ditt jobb lika bra som du - gör vad du vill, jag kan det här". Hur sant det än skulle kunna vara, så är det ju inte precis det budskapet man skall ge fartygets befälhavare om man vill att denne skall vara på tå och hålla utkik.
Det här blir intressant att se hur domstolen kan resonera om.