2026-09-28, 19:37
  #49
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheGretaReset
AJaj, jag har hört från bibliotikarier att det är extremt lågt i det politiska taket inom yrket.

Avvikande åsikter får ligga lågt.

Gäller inte det i princip överallt inom det offentliga... vänstern dominerar och Gud nåde den som tycker annorlunda.

Men det finns ju inget enkelt svar på den frågan, det beror ju helt på vilka intressen man har och sedan förstås även vilka förutsättningar man har att kunna jobba med det som man ser som sitt drömjobb. Samt även hur man är som person, om man är lättstressad, har social fobi och annat som påverkar ens möjligheter att klara av och trivas på en arbetsplats.
Citera
2026-09-28, 19:39
  #50
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KillPu
Läste nånstans att mest otrogna yrkeskategori var sjuksköterskor. De måste väl vara lyckliga på ngt sätt när de håller på med sånt?

Det undrar jag, kan ju vara ren eskapism.
Citera
2026-09-28, 19:44
  #51
Medlem
WhenAllLightDiess avatar
De jag känner/känt med ett nischat specialyrke lever på en annan nivå än oss andra.

De tycks också vara mindre benägna att vara missnöjda med sitt privatliv med med allt därtill.

Tre jag träffar då och då; forskare, biokemi och biologi.

De lever också förhållandevist enkla liv. Och nej, ingen av de besitter någon diagnos så heller.
Citera
2026-09-28, 19:45
  #52
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vintergrisen
Räknas buddhistmunkar som en yrkesgrupp? Om jag inte minns fel har väl vissa studier (tveksamma eller icke) visat att just buddhistmunkar är lite lyckligare än andra. Kikar man på vilka folk som är lyckliga ska tydligen finländare toppa den listan, så jag skulle säga att yrkesgruppen "finska buddhistmunkar" kan vara en etta här!

Så medelålders ensamma män på den finska landsbygden - de lever i princip en livsstil som med lite god vilja kan liknas vid en buddhistmunk + stabilt intag av kosken och öl - är alltså de lyckligaste i världen? Intressant teori.

Som redan tagits upp tror jag att det för de flesta handlar om måttlig stress (inte avsaknad av den, utan hanterbar) - känslan av att kunna göra något viktigt och meningsfullt för andra, känslan av flow osv. Samt att man har viss kontroll över sin situation och att inte allt ligger på något överhuvud som måste godkänna vartenda steg som tas. Hur det ser ut med allt detta kan nog skilja vilt inom yrkesgrupper.
Citera
2026-09-28, 19:54
  #53
Medlem
TheGretaResets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av videopac
Gäller inte det i princip överallt inom det offentliga... vänstern dominerar och Gud nåde den som tycker annorlunda.

Men det finns ju inget enkelt svar på den frågan, det beror ju helt på vilka intressen man har och sedan förstås även vilka förutsättningar man har att kunna jobba med det som man ser som sitt drömjobb. Samt även hur man är som person, om man är lättstressad, har social fobi och annat som påverkar ens möjligheter att klara av och trivas på en arbetsplats.
Kultursektorn gissar jag är värst. I en helt egen klass för sig själv.

Men du har nog rätt. I synnerhet typ synen på SD.
Citera
2026-09-28, 20:07
  #54
Medlem
rrpipers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Skulle påstå snickare. Eller elektriker. Just elektriker är ju en sak man kommer dö med att fan att man inte blev det. Sådana enkla hantverksyrken. Fan prima. Är du ung satsa på dom. Komma hem till folk och göra något som gör hela deras värld så mycket bättre.
Känns som du förtränger hur dammigt och skitigt det kan vara. Hur kul är det att krypa omkring i smutsiga ytor med munskydd hela tiden? Å andra sidan är det ändå ett bra val relativt sett om man ser till efterfrågan och inkomst och att man säkert kan köra barter med alla andra i byggbranchen till gagn för egna projekt om man är driftig.
Citera
2026-09-28, 20:09
  #55
Medlem
rrpipers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hoppilandkalle
Hej på er,

Jag har hoppat runt mellan massa olika typer av yrken. Jag är nu på en mörk plats i livet där jag känner att jag vill byta bana helt igen. Jag är inte ute efter pengar, karriär eller framgång utan jag vill "bara" vara så lycklig jag kan bli och känna mening med mitt jobb.

Jag är inte helt slut i hjärnan och förstår att alla olika yrkesgrupper både har personer som är lyckliga och med grov psykisk ohälsa men jag letar efter något slags uppskattat snitt med breda penseldrag.

Exempel på yrkesgrupper kan vara kontorspersonal, sjukhuspersonal, chaufförer, hotell/resturang, kassapersonal, etc.

Vad tror ni? Vilka kommer hem och känner sig mest till freds med sitt jobb?

Som välavlönad programmerare med hemma kontor i AI eran, så länge jag fortfarande har ett jobb, är en oförskämt bra arbetssituation.
Citera
2026-09-28, 20:19
  #56
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jugbandblues
men mongisarna på nämnda dagcenter är ännu lyckligare. en capri-sun och några kritor, så är de lyckligare än en toppchef på nordea
Ja vissa med Downs syndrom lallar runt och ser oförskämt glada ut. Faktiskt avundsjuk.
Citera
2026-09-28, 20:33
  #57
Medlem
Hantverksyrke skulle jag säga.

Yrkesstolthet, känslan av att ha utfört en väldefinierad uppgift bra, känslan av att behärska ett område andra efterfrågar osv.
Citera
2026-09-28, 20:35
  #58
Medlem
Sinraths avatar
Tror inte det finns en kategori utan allt handlar om detaljerna. Tiderna, chefen, kollegorna, kunderna, lönen, flextider osv. En busschaufför i norrland har inte samma upplevelse som en i Malmö.
Det är nog dödsdömt att försökt nyttja statistik för att få bästa chansen.
Hade nog försökt byta runt tills det känns bra. Vill man inte börja på ruta ett i utbildning så kanske man får vara beredd på att flytta mycket.
Citera
2026-09-28, 20:36
  #59
Medlem
Hellre rik och frisk än sjuk och fattig…

Yrkesgrupper med hög lön och stor möjlighet att styra och påverka sin arbetsmiljö/arbetsuppgift är lyckligast och minst stressade.
Citera
2026-09-28, 20:43
  #60
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheGretaReset
Män är lyckligare än kvinnor.

Så det måste vara ett manligt yrke.

Jag skulle inte bli förvånad om det var murare. De jag mött på byggen har varit väldigt stabila.

Va? Män är väl olyckligare än kvinnor i princip alla studier som gjorts?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in