Citat:
Ursprungligen postat av
Artsoppamedflask
Självklart är det en signal till S. Mycket bra av V att stå på sig och fortsätta kräva ministerposter. Det gäller att sprutludret C börjar förstå den politiska verkligheten i Sverige. Det kan mycket väl bli ett nyval för första gången på många år.
Jo det vore drömmen.
S är däremot beredda att (edit: nästan) göra vad som helst för att slippa det. På många vis vore det det _definitiva_ slutet för S' hundraåriga roll som dominansparti min gissning. Extravalet skulle bli en katastrof för dem.
S kommer därför dra ut på denna process så länge som möjligt och utlysa nyval först när allt hopp är ute och sista verktyget i lådan är prövat.
Norlén, om han blir vald imorrn (vilket jag tror), kommer, vis från senast då S kaoza under Röfvén, försöka göra denna process så kort som möjlig.
Av denna anledning undrar jag nästan, lite skämtsamt men ändå inte, om inte V också _vill_ ha extraval
Skulle knappast gynna svensk rödgrönhet... däremot Vänsterpartiet.