Citat:
Ursprungligen postat av
TomatKungen
Jag åker rätt mycket buss. Ser där barn som är 7-9 år som åker buss, helt själva. Anser du att dessa därmed är kapabla att flytta hemifrån? Ser även personer som är uppenbart lågbegåvade som åker buss/tåg själva. Vet barn, lågbegåvade etc. Om hur de ska ta sig från punkt A till punkt B i kollektivtrafiken, så kan de faktiskt klara det.
Personer som är lågbegåvade och/eller har autism, kan klara sig bra i kollektivtrafiken, men ha svårt att läsa av sociala situationer och andra människors intentioner. Ta saker bokstavligen. Lätta offer således för personer som låtsas vara snälla, men som har lömska planer.
Och det är dessa 10 förövare som borde sitta inspärrade i fängelse med övervakade permissioner så småningom. Inte den stackars kvinnan som ska behöva vara inspärrad på sitt gruppboende med övervakade resor i kollektivtrafiken. Hon har inte begått något brott!
Ok men du ser inte barn som är fem till sex år som åker ensamma, varför inte då tror du?
Barn i åldern sju till nio år tackar högst sannolikt nej till att få skjuts av tre okända syriska män som erbjuder barnen det eftersom de både av föräldrar och omgivningen vet att man gör inte det. Det är alltså barn som klarar av att ta hand om sig själva avseende transporter i kollektivtrafiken.
"Personer som är lågbegåvade och/eller har autism, kan klara sig bra i kollektivtrafiken,
men ha svårt att läsa av
sociala situationer och andra människors intentioner. Ta saker bokstavligen. Lätta offer således för personer som låtsas vara snälla, men som har lömska planer." - och då är det väl väldigt olämpligt att skicka ut dem i kollektivtrafiken om de nu har svårt att läsa av andra människors intentioner och lömska planer?
"Jag åker rätt mycket buss. Ser där barn som är 7-9 år som åker buss, helt själva. Anser du att dessa därmed är kapabla att flytta hemifrån?" - nej eftersom att åka buss och flytta hemifrån är två helt olika saker.
"Och det är dessa 10 förövare som borde sitta inspärrade i fängelse med övervakade permissioner så småningom. Inte den stackars kvinnan som ska behöva vara inspärrad på sitt gruppboende med övervakade resor i kollektivtrafiken. Hon har inte begått något brott! " - men det finns en verklighet att förhålla sig till.