Citat:
Ursprungligen postat av
Berit85
Hon stannade med mannen i NIO år. Det tyder på att hon är sjuk i huvudet.
Jag stannade i min psykosrelation i fem år, vilket var illa nog!!!! Men jag är inte sämre än att jag kan erkänna att jag var TOTALT jävla dum i huvudet som stannade kvar hos den mannen - och därmed utsatte mina barn för skiten - och att den bakomliggande faktorn till katastrofen var en psykisk ohälsa som fanns hos oss båda.
Skuldbelägga offer.......... my fucking ass.
I en destruktiv relation är båda offer, och båda är förövare. I 99 fall av 100. Man stannar kvar för att man inte är mentalt frisk, och därmed inte har styrkan eller förmågan att lämna.
Ah du är en sån. Var du verkligen Ciara i din förra relation då? Du var inte Måns?
Bara att du fattade att man ska åka till akuten om man landat på sin treåring i snowboardbacken och de sen gråter hela natten.
Tycker man som du tycker man att kvinnor som blir misshandlade, bedragna och våldtagna får skylla sig själva, det är precis vad victim blaming betyder.
Han är såklart en mästare på att manipulera och friade ganska snabbt. När man väl gift sig har man en mental spärr mot att bara ge upp och kasta ut allt genom fönstret, vi snackar inte en första Tinderdejt.
De fick också barn snabbt och då är det klart att hon inte bara bryter upp familjen i första taget.
Såna som han kör med hot and cold, alltså förvirrar genom att låtsas ha bättrat sig och visat ånger för att få tillbaka förtroendet. Hon har ju försökt dumpa honom flera ggr men då har han legat på som fan och tiggt om "en andra chans" så som han gör nu i offentligheten.
Den här Ciara verkar ha haft en väldigt trygg relation innan Måns eftersom hon fortfarande är vän med det exet och exet dessutom stöttade henne under rättegången och vittnade mot Måns.
Nu har hon nog insett hur Måns verkligen funkar och känner förhoppningsvis igen typen framåt.