Citat:
Ursprungligen postat av
bakelsernassmak
Jag föredrar att se det som så att han medvetet dog för att visa oss hur sann godhet ser ut
Det är väldigt mycket tortyr, mord och förtryck inblandat i Guds ”godhet”.
Huruvida det representerar sann godhet att låta sig korsfästas är diskutabelt, men framförallt så var ju just en av mina invändningar att det knappast är att offra sig när man efter ett par dagar återgår till att vara den allsmäktiga härskaren av universum.
Vart kommer den sanna godheten in i bilden när inget har offrats?
Citat:
och erbjuda oss en väg till himlen genom att acceptera den och gå in i en relation med gud.
Just det. Vem som är ”god” och ”ond” avgörs av huruvida man
tror på detta vansinne eller inte. Dessutom helt utan några legitima belägg.
Att en god gud skulle sätta upp ett sådant system är ju rent av sinnessjukt. Kan inte bli mer uppenbart påhittat än så.
Citat:
Han kan göra precis hur som helst och behöver inte göra någonting för att göra någonting annat
Och ändå vittnar allt han påståtts ha gjort, om att han omöjligen kan vara varken allsmäktig eller allgod.
Citat:
men det är det bästa sättet att rädda de rättfärdiga från ondska och lidande från konsekvenserna av fri vilja genom att ta dom till en perfekt värld ifall dom är villiga att av sin fria vilja acceotera guds vilja över sin egen vilket var anledningen till all ondska och lidande från första början.
Om ”valen” består av att acceptera Jesus eller att hamna i helvetet för evigt, så har det ingenting med fri vilja att göra.
När en mördare håller en pistol emot ditt huvud och du får välja mellan att göra som mördaren vill eller att bli skjuten, så har du inte gjort ett fritt val.
Citat:
Änglarna skapades med direktkontakt med gud och förväntades följa hans vilja, några vägrade och det blev kaos. I nästa projekt med människorna så försöker han med en annan metod och visar sig inte direkt för människorna utan lämnar ledtrådar och uppenbarelser och de som vill ha en relation med gud och följa hans vilja kan det och kommer till himlen.
Han är alltså allsmäktig, men måste ändå starta projekt för att pröva olika metoder?
Varför skulle han behöva pröva någonting överhuvudtaget, när han redan vet vad som funkar och inte?
Är det här ytterligare en sån där ”obegriplig” grej som enligt dig talar för att kristendomen är sann?