2026-09-24, 19:38
  #49
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN

Vad kan jag säga. Frysta hyror tilltalar mig. Synd bara på allt annat flum V håller på med socialt.
Och tror du verkligen att det kommer att ske? Frysta hyror innebär bara att kostnaderna blir ackumulerade. VPK har ingen trovärdighet i sin politik. Det är bara ett gäng kakistokrater som saknar verklighetsförankring.

Nu har VPK blivit ett brohuvud för gängkriminella östafrikaner att få riksdagsplatser, så partiet är systemhotande. Man förstår varför IB fanns på 70-talet, för man förstod att man måste hålla kommunister under uppsikt.
Citera
2026-09-24, 19:40
  #50
Medlem
Reverend.Camdens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haimmler
Omval asap !
Och då skulle inte V och S fortsätta med sina minst sagt bedrägliga metoder? Antagligen skulle de nu vara mer förberedda och lyckas ännu bättre…
Citera
2026-09-24, 19:41
  #51
Medlem
BombaySaphires avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Baliser
Jag har inte längre förtroende för valresultatet. Det är inte så här det ska gå till. Det spelar ingen roll om man är vänster eller höger.

Exakt. Det här valet har inte genomförts korrekt. Långtifrån.
Citera
2026-09-24, 19:48
  #52
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Piggekott
Har V lämnat in sin mot anmälan mot SvD ännu? Om hets mot folkgrupp och förtal?
Det verkar tyvärr inte så. Den ser man ju fram emot. Snacka om självmord.
Citera
2026-09-24, 20:31
  #53
Medlem
barkeepers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 16266
Jag bryr mig väl för fan inte om ”partier vänster om mitten”? Men de har i alla fall vunnit, acceptera det bara.


Fast vad är det som vunnits? Inget av partierna MP, V, C eller S uttalade innan valet hur dom ska kunna sy ihop en regering, tvärt om har det blocket tydligt sagt att dom INTE kan bilda regering tillsammans. Enda anledningen att C är på ”den sidan” är ju att dom inte tål SD. Ok, fair enough, men dom tål ju heller inte V. Och med tanke på hur vänster V:d ekonomiska politik är borde det samarbetet vara rätt dysfunktionellt också.

Så går man in på faktisk sakpolitik hör C hemma med Tidö rakt av.

Kom sen ihåg att det verktyg som är mest omfattande som ska röstas igenom riksdagen, som i slutändan styr ALLT, det är budgeten. Inget annat så stort ska igenom riksdagen, och inget annat är det så bråttom med.

Så hur ska det gå till, när vänstra blocket nu ”vunnit”?
Citera
2026-09-24, 20:36
  #54
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BombaySaphire
Exakt. Det här valet har inte genomförts korrekt. Långtifrån.
Förlorare.

Dålig förlorare.
Citera
2026-09-24, 20:37
  #55
Medlem
BombaySaphires avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trotsbud
Förlorare.

Dålig förlorare.

Väx upp för fan. Jag tillhör ingen sida.
Citera
2026-09-24, 20:44
  #56
Medlem
Dr.Alhamdulillahs avatar
Allt är så fel hela tiden denna jakt på oskyldiga
Citera
2026-09-24, 21:02
  #57
Medlem
När ska Vänsterpartiet inse att det är ett svenskt val?

Ilyas Hassan ska väck ut ur det svenska valsystemet för all framtid.
Citera
2026-09-24, 21:19
  #58
Medlem
Nej nej detta är vinsten som de lovade skulle komma..
Citera
2026-09-24, 23:11
  #59
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Piggekott
Det är fortfarande bara runt 50% i orten som röstar. Det låga valdeltagandet är väl ett större hot mot demokratin är att folket i orten röstar efter sitt hjärta?

Nej, garanterat, 100%, utan minsta tvekan, är röstfusk ett större demokratiproblem.

Du slingrar dig som en orm, enbart för att du själv håller på partiet som röstfuskat. Om SD hade ertappats med röstfusk, så hade du knappast dragit något exempel om valdeltagande, du hade krävt att hela partiet hade stämplats som en fara för Sveriges demokrati.

Om svenskar hade flyttat till Afrika och sedan inte valt att rösta. Hade det varit ett större demokratiproblem för dig? Blev förmodligen kortslutning i ditt huvud nu, för du är programmerad att stå på ”minoriteternas” sida.

Farligast för demokratin är således folk som du. Oavsett medel så vill du vinna, även om det är röstfusk. Du inbillar dig att det är ok, för att du tror så innerligt på din egen ideologi. Känns historiskt sett ganska bekant… för tankarna till Tyskland på 30-talet brukar det låta.
Citera
2026-09-25, 00:47
  #60
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av 16266
Jag bryr mig väl för fan inte om ”partier vänster om mitten”? Men de har i alla fall vunnit, acceptera det bara.

De tre partierna vänster om mitten (bara två av dem tre är egentligen socialistiska alls dessutom och de två skrapar bara ihop kring 36% av rösterna och 129 mandat) behövde ett parti höger om mitten ekonomiskt med sig i samma block för att vinna.

Vad är det du vägrar ta in med detta?
__________________
Senast redigerad av DasspappretDN 2026-09-25 kl. 00:52.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in