Citat:
Ursprungligen postat av
SugaredThoughts
Skulle inte förvåna precis, men han ska åtalas och tas bort från sin Riksdagsplats utan någon ersättning, annars är det noll förtroende för Svenska staten och det demokratiska systemet.
Det kommer inte att hända. Frågan om politiska vildar har varit uppe på tapeten flera gånger och svaret är alltid att reglerna inte ska ändras av demokratiska skäl. Man kan i teorin föreställa sig att en diktator kommer till makten i landet. Då måste man göra sig av med obekväma ledamöter. Det ska vara svårt, mycket svårt, att sparka en riksdagsledamot. Och även om man nu skulle ändra på reglerna så påverkar det inte Mohamed retroaktivt. Han kom in i en tid när andra anställningsvillkor gällde.
Det finns ingen som säger nej till en lön med 82000 i månaden utan att behöva göra någonting. Den människan är inte född. Politiska vildar är de största bidragstagarna som finns, och det är helt lagligt. Mohamed är i paradiset med den situation han befinner sig i nu. När röken har lagt sig om ett tag så kan Vänsterpartiet välja mellan att välkomna honom som en kollega eller låta honom dra benen efter sig med 82000 i månaden i fyra år och göra partiet sårbara vid omröstningar. Men han kommer inte att lämna riksdagen.