2026-09-24, 21:38
  #4057
Medlem
Ograsts avatar
Man vet när det är allvarligt och förmodligen sant när Diamant Salihu i Aktuellt och Fouad Youcefi just nu på twitter gör sitt bästa för att spela när det hela.

https://x.com/fouadyoucefi/status/2103136226102431844
Citera
2026-09-24, 21:39
  #4058
Medlem
Anders Lindberg, (s)-märkt ledarskribent på Aftonbladet, kan inte ha många hjärnceller i bruk. Just nu säger han på Aktuellt att V bevisar att de inte är regeringsdugliga genom att de inte säger att de inte är regeringsdugliga. Många negationer där, men det var nästan ordagrant vad han sade.
Röstade inte på V, men någon gräns för hur hjärndöd kritiken av V är måste det ändå finnas.
Citera
2026-09-24, 21:39
  #4059
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av King Devil
Att moderat-kärringen Agneta Nyvall är totalt oduglig gör inte saken bättre.
Hon kanske lever efter devisen "först kryssraket, sedan börsraket"...
Citera
2026-09-24, 21:41
  #4060
Medlem
Som vanligt kommer svensken knyta näven i fickan och inte göra ett piss.

Det är fritt fram för Billal Halal att ta våra fruar och gifta bort våra döttrar till andra likasinnade.

Välkommen till den nya fina Sverige!.

Berika mångkulturen.
Citera
2026-09-24, 21:41
  #4061
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tjuttiotre
Ett stort antal valsedlar har påträffats på och runt Sportfältet i Borlänge.
På många har kandidater kryssats.
– De har kanske blåst omkring i området, säger en av personerna som gjort det oväntade fyndet.
https://www.borlangetidning.se/borlange/ovantade-fyndet-100-tals-forkryssade-valsedlar/

Herregud. Bananrepubliken Sverige visar upp sig.
Citera
2026-09-24, 21:42
  #4062
Medlem
fluff995s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ograst
Man vet när det är allvarligt och förmodligen sant när Diamant Salihu i Aktuellt och Fouad Youcefi just nu på twitter gör sitt bästa för att spela när det hela.

https://x.com/fouadyoucefi/status/2103136226102431844

Handlar mest om källhänvisning. Vilket är en högst rimlig fråga i det här fallet. Ifrågasätter egentligen inte trovärdigheten i uppgifterna.
Citera
2026-09-24, 21:44
  #4063
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av popll
Haha
Kan du luska lite
Nog svårt att få fram mer än vad som redan är sagt och skrivet. Vet ju var många av gubbarna sitter om dagarna - men tror varken de har tolk med sig eller vill gå in på detaljer med en europe 😅
Citera
2026-09-24, 21:45
  #4064
Medlem
SmartSkalles avatar
Skicka tillbaka 100 000 av de illegala tärande bidragsparasiterande Zomalierna från vårt land, skicka även med 1 miljon av Vänsterfittorna - vilka är ett hot mot vårt land med sin blotta existens.
UT för helvete !
Citera
2026-09-24, 21:50
  #4065
Medlem
Sqrbankens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ograst
Man vet när det är allvarligt och förmodligen sant när Diamant Salihu i Aktuellt och Fouad Youcefi just nu på twitter gör sitt bästa för att spela när det hela.

https://x.com/fouadyoucefi/status/2103136226102431844

SVT:s hantering av detta har varit helt olidlig. På söndag ska Agenda handla om hur somalier känner sig otrygga av granskningarna som nu sker. Typ, ok? Vill dessa skattebetalda värdelösa horungar inte ens längre dölja sin... well, agenda? Sändningen ska naturlugtvis helt ägnas åt demokratihotet och ingenting annat.

Jag har skrattat åt eländet i flera dagar men nånstans idag övergick det till nedstämdhet. Kan liksom inte heller ta ojjande (över situationen) gamla allianspartier - exempelvis moderater - på allvar eftersom de, minst lika mycket, bidragit till detta förfall. Horungar de också.
Citera
2026-09-24, 21:51
  #4066
Medlem
9zs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av .nattramn.
Jag skrivet att jag tror de kommer åka ur, om de gör det eller inte har ju jag ingen aning om.

Mohamed Ali ska enligt sin vän blivit pressad av V att lämna sin post, men han vill behålla den. Skulle detta vara sant eller är en historia som han kommer att hålla fast vid, tror du V väljare gillar det lika mycket?

Citat Expressen
Alis vän och affärskollega Agneta Nyvall har talat med honom i veckan, senast i går, och säger att han har berättat hur Vänstern pressat honom att avsäga sig sin riksdagsplats. 

– Han sa, ”De vill att jag ska avgå men jag vill inte det”, säger Nyvall. Och då sa jag, du ska göra som du vill. Du har blivit inkryssad och det är din plats. Vi har regler i Sverige. Ingen kan ta din plats.


V kan ju naturligtvis styra upp detta. Men fortsätter de såhär, varför skulle den mer utlänska delen av V:s väljare stanna?

Vänsterpartiet sitter fast i kvicksand och de sprattlar och sjunker djupare ner i träsket.
Kommer de att ta sig upp?
Citera
2026-09-24, 21:53
  #4067
Medlem
Moscow99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ballkulan
Instämmer. Det är rent av lyteskomisk, mellan varven.

Kan bli så när det inte ens krävs avslutad gymnasieutbildning för att sitta i sveriges riksdag. Jag säger inte att folk automatiskt ska avvisas från riksdagen enkom detta. Finns folk som är födda smarta och som inte behöver mer än nio obligatoriska år i grundskolan.

Däremot behöver vi alla vara utbildade, praktiskt erfarna och/eller inneha en skyddad yrkestitel för att få arbeta med det vi brinner för. Varför finns det inget utbildningskrav för att bli politiker? Fan vet.
Kanske för att alla medborgare ska ha en chans att få sitta i riksdagen, vad vet jag?

OnT: det blåser runt ikryssade valsedlar i Dalarna!
Citera
2026-09-24, 21:55
  #4068
Medlem
De farliga klaninröstade somalierna är exempelvis Hassan, som är vältalig och mediantränad. Han vill göra om Sverige i från grunden. Han hade inte haft några skrupler med att klanrösta in sin klan. Han sätter klanen och Afrika framför Sverige.

Att Mohammed Ali provocerar många efter att ha kommit in efter klanröster, kan jag förstå. Sitta på en riksdagsplats och plocka ut 81k. Men Mohammed är bara ute efter pengarna. Han han ger inte intrycket av att vara nästa partiledarkandidat.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in