2026-09-23, 17:29
  #1
Medlem
Min gissning är att hon fått ett nervöst sammanbrott när hon inser att kommunisterna som är kvar i partiet kommer gå samma väg tillmötes som kommunisterna i Iran.

Vad är er gissning och orsak till gissningen?
2026-09-23, 17:32
  #2
Medlem
LastCaLLForALcohoLs avatar
Jag tycker synd om henne, de är svårt att ha koll på alla Somalier i landet.
2026-09-23, 17:34
  #3
Medlem
Kolmården med delfiner?
2026-09-23, 17:35
  #4
Medlem
bithaxs avatar
Totalt regeringsodugliga är dom.
2026-09-23, 17:37
  #5
Medlem
GastonLeMans avatar
Det här måste vara det bästa partiet förmedlat på länge.
Dom borde fortsätta att vara tysta, förevigt!
2026-09-23, 17:39
  #6
Medlem
One2Manys avatar
Som vi sett under alla sommarens och höstens skandaler så sitter hon och trycker i Stalins bunker eftersom hon föraktar medierna och det svenska folket.

Hon dyker upp efter några dagar för att leverera en nothingburger av platityder, slå ifrån sig problemet, svamla något om SD/rasister och sen skylla på medierna.
2026-09-23, 17:42
  #7
Medlem
Grevelesevis avatar
Aftonbladet vill att Dadgostar avgår. Hon har blivit ett stort problem för sossarna.

Drevet kan nog gå igång, så V åter igen kan agera dörrmatta och snällt lämna över sina mandat till S.

Vad säger klanröstarna? Det var inte detta de beställde.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/Ex8K5a/nooshi-dadgostar-maste-avga-for-allas-skull
2026-09-23, 17:44
  #8
Medlem
Eller lanserar V ett större uttalande där saker måste förhandlas internt?

De inser kanske den logiska följden att deras regeringsduglighet är körd i botten. Kanske lägger regeringskravet på hyllan och drar upp sakpolitiska röda linjer för att få igen sp mycket politik istället. Detta kan självklart ta tid att värka fram. Det som talar emot är självklart att inget i så fall läkt.

På detta sätt kan de försöka visa att det tar problemet på allvar men saktigt få sympatier för att påskynda regeringsbildningen. De har förvisso sitt kongressbeslut om att gälla alla regeringar de inte själva är med i. Men mot bakgrund av det som hänt kan partiledningen undslippa den värsta kritiken mot att behöva ge upp regeringskravet.
2026-09-23, 17:48
  #9
Medlem
Riksreptilens avatar
Tågvagn på väg norrut med neddragna gardiner.
Hon och de närmsta i ledningen hoppas på inspiration till ett bra tal före de är framme i Helsingfors.
2026-09-23, 17:48
  #10
Medlem
goofers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gettherope
Min gissning är att hon fått ett nervöst sammanbrott när hon inser att kommunisterna som är kvar i partiet kommer gå samma väg tillmötes som kommunisterna i Iran.

Vad är er gissning och orsak till gissningen?
Det är lätt att svara på, V är rökta från all inblanding i någon regering på mycket länge och förmodligen har detta debackel gjort att Kristersson nu får bilda regering, Nooshi själv kan inte vara kvar som ledare utan de sitter just nu och snickrar ihop en ny partiledning.
2026-09-23, 18:07
  #11
Medlem
MakeEuropeWhites avatar
Nooshi är en stor ledare på världsscenen. Man ska inte underskatta henne!
2026-09-23, 19:47
  #12
Medlem
KurtSchweinsteigers avatar
Hon sitter hemma och väntar på att bli avsatt.
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in