Citat:
Ursprungligen postat av
raskens
Retoriska frågor kanske inte är ditt starkaste ämne?
Handlar väl mer om att du påstår sådant du inte har en aning om.
Och när jag synar svamlet, försöker du smita undan genom ovanstående svammelkommentar.
Citat:
Ursprungligen postat av
raskens
säsongsvariationer existerar och batterier klara inte mer än några timmars lagring. Det är fakta och lagring i veckor är matematiskt omöjligt med batterier.
Gosh, vilket svammel. Finns inga problem i att lagra i batterier i veckor om man så vill. Och "matematiskt omöjligt" !!!?? nu har raskens berättat att han skolkat svårt i grundskolan, och inte klarar det enklaste.
Att man gärna vill ha laddcyklerna kortare är bara en fråga om lönsamhet. Inget annat. Typiskt finns två laddcyklar per dygn. Ladda på natten och levererar vid morgonpeak. Ladda på mitt på dagen och levererar vid kvällspeak. Båda är typiskt mycket profitabla med de senaste batteripriserna.
Citat:
Ursprungligen postat av
raskens
Batterilagring fungerar tack vare frekvenshandel och inget annat.
Bara titta på SE4 idag. En producent kan låta bli att leverera mitt på dagen idag för 10 öre/kWh. Och lagra i batteri för säg 20 öre, och sälja vid kvällspeak för 200 öre. Netto profit 180 öre.
Samma sak för en konsument som köper mitt på dagen och använder på kvällen. Vilket ett datacenter på jorden kan göra. Och de kan matas med såväl sol som vind.
MEN
Datacentret behöver en anslutning till nätet. Och vind och sol-parker måste byggas och dom måste få anslutning. Detta tar staten 20-30 år att ordna. Under tiden kan SpaceX profitera på datacenter i rymden.
Detta har du fått förklarat för dit massor med ggr. Men klarar inte av att ta in informationen.
Och nu har det förfallit så mycket att du sitter och blint förnekar det mest triviala.