2026-09-21, 03:14
  #32005
Medlem
Jerusalem Post skriver att Al Jazeera har nyss avskedat 24 av sina journalister för samröre med fienden. Dvs de har samarbetat med Hamas.
Innan dess så var det ett 20-tal ur Jazeeras personal som ska ha avskedats i juli. Det påstås om husrannsakningar och beslag av mejlkonversationer mm.
Flera av de listade journalisterna har fått sina konton frysta.
Och deras konton ska också ha "försvunnit ifrån" sociala medier.

Det misstänks att de sålt bilder "sidan om" utanför sin arbetsgivares kanaler.
Säkert förekommer också filmmaterial gjort med AI och möjligen också
fejkblod.

En del av bilderna som har förekommit i media har i själva verket varit ifrån
inbördeskriget i Syrien istället.

AI- verktyg och Googles bildsökningsfunktioner hittar efter ett tag
sådana tidigare använda bildar. Till och med om de är redigerade.

Riktigt blod blir i regel helsvart i varmt väder när det torkat in.
Den röda färgen försvinner och blir brunsvart till svart med tiden.

Fejkblod brukar ha sin kraftigt röda färg i många dagar i sträck.

Tyvärr är hemlighetsmakeriet inne i Qatar och Al Jazeera omfattande.
Såklart att de ser Hamas som ett hot mot dem själva.

Qatar är ju hårt trängt av stoppet i Hormuz, även om viss trafik flyter på bra ändå.
Och att Qatars ekonomi ändå verkar gå som tåget trots sämre oljeintäkter.
Fast detta vet vi inget säkert om, givet de högre priserna så har kanske deras nettoinkomster
ändå varit hyggliga eller rentav bättre än förut ?

Så ekvationen är den att Iran försöker stoppa oljetrafiken, Qatar förlorar pengar på det.
Qatar förlorar också pengar i och med att Hamas inte lyder order och begär ett ärbart och ärligt fredsfördrag. Hamas pengar är ju brända och anses som terroristpengar och kommer att konfiskeras.
Vilket Qatar delvis redan har gjort. Vilket i sin tur gör att Qatars banker har förlorat de pengarna.

Fanns en några år gammal intervju av en journalist i Qatar som berättade om hur lågt i tak
det är på deras redaktioner. Denne journalist befann sig alltså i Jazeeras frysbox,
och hens karriär är tydligen grusad,

Citat:
Ursprungligen postat av eldrattan
Så räknar du upp just de organisationer som har utmärkt sig för sin arabifiering och samröre med babelstinerrörelsen, Hamas etc. Glömde du ta med V och MP i ditt impulsiva lynniga vrede när du knacka ner motattacken på din battlestation?

RandomBelgare och Ljungbybotten sitter och filar på sin senaste LEGO-film som hen håller på att ta fram. Var så säkra på att Iran har nya Wunderwaffen redo.
Några gamla SCUD-missiler som de stal från Saddams Irak.
Iran har byggt kopior av dem av LEGO, vad annars förstås?

Citat:
Ursprungligen postat av RandomBelgare
Ännu en till halvsanning från dig.(men bättre än dom rena lögnerna du annars sprider i tråden)

Brad Cooper som du förmodligen syftar på säger inte att USA eskorterat dessa fartyg med olja ut genom Hormuz.

Utan han säger att USA har understött passagerna och tillhandahållit samordnat skydd. Förväntar mig förvisso inte att du förstår skillnaden ,så detta är nog inte ett medveten hasbara från din sida, denna gång.

Men hursomhelst så kan nog vara och en avgöra vilken trovärdighet Brad och Centcome har. Det är ju ändå samma organisation som 2025 hävdade att Irans "kärnvapenprogram " var utplånat

https://x.com/CENTCOM/status/2101292730030669968

https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/us-central-command-chief-1-billion-barrels-of-crude-oil-allowed-to-exit-through-hormuz-in-recent-mon ths/

Citat:
Ursprungligen postat av Petronius
Din jävla malajsopa. Detta är att eskortera fartygen. De går i konvoj nattetid. Eskorterade av US Navy.

Javisst Petronius har rätt, det är ordet eskortera som avses här. Kom ihåg att dessa artiklar översätts till många språk samtidigt och det blir rundgång hela tiden på begreppen.
Minst ett 60-tal militära fartyg under Indiens, USAs, UKs och EUs flagg finns inne i Hormuz-regionen hela tiden och bistår med eskortuppdragen.

Iran har inga militära fartyg kvar förutom de två som ligger i hamn i Indien, Cochin, plus ett eller två som ligger i hamn i Sri Lanka. Dessa fartyg blev internerade och kvarhållna. De iranska besättningarna ska ha blivit repatrierade hem till Iran för några veckor sedan.
Och mottagna som hjältar. Vilket vi får hoppas ju !

Möjligen att ett av de iranska fartygen ligger kvar i Sydafrika.
__________________
Senast redigerad av MuhammedsArsle 2026-09-21 kl. 03:25.
Citera
2026-09-21, 05:51
  #32006
Medlem
.nattramn.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RandomBelgare
På Jemen fronten rapporteras det om attackerar mot epsteinkollationens främsta arab allierade efter att dess flygvapen senaste dagarna lagt bombmatta efter bombmatta över Jemen.
Du använder ord så måste gissa vad du menar.
Om du tänker att Sudiarabien är främsta arabiska alierade som Israel och USA har, så här du fel.

Sudiarabien är i försvars allians med Turkiet och pakistan, mekka-alliansen. Men den ser än så länge ut att vara värd dasspapper.

Sudiarabien är eller kanske snarare var mer alierade med Kina. Nästan medlem i brics, men senaste mötet vägrade de vara med på gruppfotot, samt nu senaste dagarna kom nyheten att Saudiarabien lämnar mBridge-plattformen, Kinas digital valutasystem som finns för att Brics-länder ska kunna handla utan att använda dollarn.

Genom att houthis attackerar Sudiarabien och deras vänner Turkiet och pakistan inte ger den hjälp som Sudiarabien behöver så kanske det blir att Sudiarabien kommer vinnas över till "väst". USA och Israel hjälper med underrättelse, men det kan hända att mer hjälp eller denna hjälp kostar. Som att lämna mBridge-plattformen som exempel.

Vad vi ser är det vanliga araber som inte stödjer araber och araber som attakerar araber, precis som Iran som också helst attackerar araber.

Ingen som "vågar" peta på Israel längre?

Citat:
Ursprungligen postat av RandomBelgare

Dagens industri skriver bla.

Enligt flightradar så lyfter/landar inte många plan i Riyad för tillfället.

Vem hade kunnat ana att barnen som Obama, Bin salman och Netanyahu bombade för 15 år sedan skulle växa upp och slå tillbaka
I helgen attakerade Sudiarabiens huvudstad Riyadh vilket houthis officiellt tagit på sig.

Vad är det mekka-alliansen säger, en attak på en är en attak på alla. Tror du att de kommer gå från att fundera till att leva upp till samarbetet?
Citera
2026-09-21, 06:58
  #32007
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MuhammedsArsle
Det är väl helt okej att censurera RandomBelgares inlägg med tanke på att medlemmen är en yrmössa, PK-Certifierad foliehatt och rapar upp, upprepar och idisslar om samma gamla skåpmat i stort sett i varenda inlägg.



Nej det verkar ha kommit bekräftelser från Houthies att det är deras verk.
I fredags gick ställföreträdande Meccas Imam i veckan ut med ett fördömande.
Det kan också förväntas bli fatwor mot alla topparna i Houthies ledning.
Det innebär stora belöningar för dem som tar livet av dessa.
Omkring en miljon dollar per skalle....

Säkert var tongångarna mycket ansträngda på BRICS med tanke på att Saudi attackeras av Houthies samtidigt som både Abu Dhabi, Qatar, Saudi och UAE måste hålla god min mot Iran.

Som dessutom har mage och den dåliga smaken att anfalla Islams heligaste plats.

Jag tror faktiskt att Iran ser att Houthies inte kommer att kunna åstadkomma så värst mycket mera oreda nu. Och att Iran kommer att dumpa stödet för Houthies inom kort.
Och kasta Houthies under bussen.



Flygtrafiken har varit tillbaka i normal omfattning under söndagen idag i Riyadh. Hela regionen har någorlunda normal flygtrafik igång. Så även Teherans flygplats där de flesta visserligen har AIS avslagna, men själva flygplatsen rapporterar starter och landningar helt normalt. Även väderdata kommer därifrån i en strid ström. Kolla själv nu på Flightradar24.

Det har dock varit tillfällen då regionen har släckts ner.
Ibland så är FR24s plott avsiktligt tex 2-4 timmar försenad, detta försvårar avsevärt för en militär angripare att leta upp ett visst flygplan. Eller terrorist whatever.

Samma med MArinetraffic och Vesselfinder att tex i Malacka-sundet är AIS-positionen rätt ofta 2-4 timmar försenad. Just för att piraterna där brukar använda dessa bägge tjänster för att leta efter lämpliga offer.
Tex ett långsamt lastfartyg med lågt fribord, som lätt kan nås med änterhakar.

Det är vida spritt ute i media att flyget i Gulfen skulle vara nere, men det stämmer inte. Den är igång
.

I media sprids också lögnen att Houthies kontrollerar Röda Havets kust. Det gör de inte. De har inga trupper på plats där längs strandkanten. Saudierna har kört flyganfall efter flyganfall och antalet döda Houthies måste uppgå till tusentals vid detta laget. Houthies har inga skyddade positioner där, det finns nämligen inga. Under fredagen eller lördagen så skickade Saudi in 26 anfallsvågor av sitt stridsflyg in över Houthies positioner. Houthies har förberetts sig så dåligt att de inte ens har tillräckligt många spadar att gräva skyttegravar med. Många av dessa är tydligen också av kinesisk tillverkning och bryts sönder relativt lätt.

Pakistan kanske förbereder trupper för att inta Yemen och tex Mocha det står att de har tränat på logistiken kring att landsätta trupper till sjöss mot strandkanten. Pakistan har sina egna övningsområden vid sin södra kust som är lämplig för landstigningsövningar.

Svårt att veta, möjligen inväntar de svalare väder om 2-3 veckor då det blir mera uthärdligt att befinna sig där. Just nu är till och med nattemperaturen så hög som +34-37 C

Man kan rentav gissa att kriget är militärt sett över nu. Iran har inget kvar att ge, det är finitio.
USAs immigrationsbyrå har precis i fredags beviljat visum till den iranska delegationen som ska besöka FN. Så detta är nog det största genombrottet på länge.

Xi Jinping stannade på BRICS-mötet i New Delhi en kortare tid än vad som var tänkt. Xi åkte hem redan inom 24 timmar. Jinping och Modi hade inte träffats på 7 år, dvs före pandemin.

Abu Dhabis Sheik, dvs Sheik Khaled bin Mohamed Al Nahyan
lämnade också oväntat mötet i förtid redan på förmiddagen.
Men såg enligt bilderna rätt så nöjd ut.

Det finns en bild på en av Irans dignitärer och Sheik Khaled.

Det råder troligen mycket frostiga relationer mellan de två just nu ändå.
Iran har skapat mycket oreda och olustkänslor mellan araberna.
Pakistan vågar inte göra affärer med Iran längre. Iran har ingen olja att erbjuda,
och inga pengar heller.

Vart finna dessa bekräftelser på att Houthi/Ansat Allah tar på sig attacker mot Mekka ? Kan du dela med dig av länkar ?

Varför ljuger media om detta? Vart hittar du dina korrekta uppgifter?
Citera
2026-09-21, 20:18
  #32008
Medlem
jugbandbluess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av förman
Iran laddar upp rejält med trupper kring gränsområdena. Kan Trump vara så dum att han offrar tusentals amerikaners liv? Eller är det för extremt även för honom. Gan måste väl ha börjat förstå att han inte kan vinna det här kriget?

vilken gräns då?
Citera
2026-09-21, 22:10
  #32009
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RandomBelgare
Vart finna dessa bekräftelser på att Houthi/Ansat Allah tar på sig attacker mot Mekka ? Kan du dela med dig av länkar ?
Varför ljuger media om detta? Vart hittar du dina korrekta uppgifter?
Citat:
Ursprungligen postat av jugbandblues
vilken gräns då?
Citat:
Ursprungligen postat av A1HORNYLAD
Bristningsgränsen

Med största säkerhet är Trump påståenden att han nyligen planerat en större militär aktion bara bluff!
Det är ju bestämt att Trump under veckan skall träffa den kinesiska presidenten Xi och kanske den iranske presidenten Pezeshkian som är på besök i USA, och dessa möten skulle ju direkt gå åt helvete om Trump samtidigt är på krigsstigen.
Men detta är å andra sidan typiskt Trump.
Han gapar om förintelse och stenåldern hela tiden, men sen när det inte blir något, då tror den enfaldige Trump att alla skall betrakta honom som en fredsduva!
__________________
Senast redigerad av Ljungbybon 2026-09-21 kl. 22:19.
Citera
2026-09-21, 22:38
  #32010
Medlem
Graavargs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MuhammedsArsle
...
Nej det verkar ha kommit bekräftelser från Houthies att det är deras verk.
...

Det är alltså på riktigt så att ingen har attackerat Mecca.

Det är samma grej som när man under den aktiva delen av Iran-USA-Israel-kriget påstod att missiler som avfyrats mot brittiska baser på Cypern skjutits ner.

I det här fallet är det Saudiarabien som tänjt en aning på sanningen och påstått att de skjutit ner en houthi-missil "på väg mot Mecca". I själva verket har de skjutit ner en missil rätt långt från Mecca som rörde sig i en generell riktning "mot Mecca".

Precis som de iranska missilerna som sköts ner medan deras riktning var "mot Cypern-hållet".

Så ja, det var en houthi-missil. Och den flög i en riktning som teoretiskt ungefär skulle korsa Mecca när den sköts ner. Men såg nånstans att samma teoretiska flyglinje också går ungefär genom Aten, Wien, München, Paris och London (till följd av att jorden är rund, ifall ni tittar på en Mercatorkarta).

Som om det inte skulle räcka så har precis samma "grej" hänt 2017, då påstod Saudiarabien också att houthierna sköt en missil mot Mecca, men det var i själva verket mot ett militärt mål i Taif, i samma riktning.
Citera
2026-09-22, 05:11
  #32011
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RandomBelgare
Vart finna dessa bekräftelser på att Houthi/Ansat Allah tar på sig attacker mot Mekka ? Kan du dela med dig av länkar ?

Varför ljuger media om detta? Vart hittar du dina korrekta uppgifter?

Här är en förklarande artikel om olika typer av råolja och en del förklaringar till att
priserna på olika varianter varierar:
https://getglobalgroup.com/types-of-crude-oil-explained-classification-grades-and-key-characteristics/

Här är en artikel men det är alltså kommunikén från Saudi:

https://abc7news.com/post/houthis-attack-saudi-arabia-capital-yemens-houthi-rebels-attempted-riyadh-ballistic-missile-iran-war -continues/19852337/

Saudi erkänner 73 skadade och en död de senaste dagarna.

Houthies uppgifter här:
https://www.kurdistan24.net/en/story/940312

300 flygattacker utförda av Saudi de gångna dagarna.

En ganska bra skriven analys av Houthies "taktik":
https://www.kurdistan24.net/en/opinion/938959/hormuz-was-a-negotiation-bab-al-mandab-is-war
Eller snarare brist på taktik.

Fast det finns andra analyser som menar att Houthies kör bara "hit-and-run"
taktik och har ingen logistik som är byggd för ett djupare försvar och något förlängt krigande.

Visserligen påstås det att Houthies tagit ön Perim, men antagligen pågår det fullt krig där från Saudis flygvapen, så om det finns några hottentottar kvar där är mycket osäkert ?

Tusentals jemeniter ska ha flytt över Röda Havet och tydligen landat i småbåtar i Dijibouti bland annat.
För närvarande finns det cirka 3000 jemenitflyktingar i Dijiboutis hamn.
Bara en liten andel har fått gå iland, och måste kvarstanna i båtarna.
Och Dijibouti vill väl processa flyktingarna först.
Citera
2026-09-22, 05:16
  #32012
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RandomBelgare
Vart finna dessa bekräftelser på att Houthi/Ansat Allah tar på sig attacker mot Mekka ? Kan du dela med dig av länkar ?

Varför ljuger media om detta? Vart hittar du dina korrekta uppgifter?

Det är regionen Taif, Tafi i Saudi som har träffats av missiler/drönare och som ligger alldeles i närheten och gränsar till Mekka.

Säkert tillräckligt nära för att de skulle bli oroliga.
Det ör tillräckligt nära för att Saudierna ska blir förbannande, och det räcker för pressen för tillfället

Om inte Saudi själva släpper detaljerna om radarspåret så vet vi inte om den kunde ha träffat
Mekka ?

Regionen Jazan och Yanbu har också träffats.

Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Det är alltså på riktigt så att ingen har attackerat Mecca.

Det är samma grej som när man under den aktiva delen av Iran-USA-Israel-kriget påstod att missiler som avfyrats mot brittiska baser på Cypern skjutits ner.

I det här fallet är det Saudiarabien som tänjt en aning på sanningen och påstått att de skjutit ner en houthi-missil "på väg mot Mecca". I själva verket har de skjutit ner en missil rätt långt från Mecca som rörde sig i en generell riktning "mot Mecca".

Precis som de iranska missilerna som sköts ner medan deras riktning var "mot Cypern-hållet".

Så ja, det var en houthi-missil. Och den flög i en riktning som teoretiskt ungefär skulle korsa Mecca när den sköts ner. Men såg nånstans att samma teoretiska flyglinje också går ungefär genom Aten, Wien, München, Paris och London (till följd av att jorden är rund, ifall ni tittar på en Mercatorkarta).

Som om det inte skulle räcka så har precis samma "grej" hänt 2017, då påstod Saudiarabien också att houthierna sköt en missil mot Mecca, men det var i själva verket mot ett militärt mål i Taif, i samma riktning.
Citera
2026-09-22, 05:19
  #32013
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Det är alltså på riktigt så att ingen har attackerat Mecca.

Det är samma grej som när man under den aktiva delen av Iran-USA-Israel-kriget påstod att missiler som avfyrats mot brittiska baser på Cypern skjutits ner.

I det här fallet är det Saudiarabien som tänjt en aning på sanningen och påstått att de skjutit ner en houthi-missil "på väg mot Mecca". I själva verket har de skjutit ner en missil rätt långt från Mecca som rörde sig i en generell riktning "mot Mecca".

Precis som de iranska missilerna som sköts ner medan deras riktning var "mot Cypern-hållet".

Så ja, det var en houthi-missil. Och den flög i en riktning som teoretiskt ungefär skulle korsa Mecca när den sköts ner. Men såg nånstans att samma teoretiska flyglinje också går ungefär genom Aten, Wien, München, Paris och London (till följd av att jorden är rund, ifall ni tittar på en Mercatorkarta).

Som om det inte skulle räcka så har precis samma "grej" hänt 2017, då påstod Saudiarabien också att houthierna sköt en missil mot Mecca, men det var i själva verket mot ett militärt mål i Taif, i samma riktning.

Och idag får tydligen Iran svar på tal över deras vårdslösa skjutande med missiler och drönare. Att alla flygbolag från Iran stängs ute i stort sett i hela Väst. Från och med den 23 september. Detta bygger väl mycket på att deras vildsinta skjutande med missiler/drönare har inkräktat för mycket i de civila luftrummen runt Dubai, Saudi och alla Gulf-länder.

Att syssla med militära operationer i civila luftrum utan att utlysa skyddade zoner/områden är rena dårskapen.
Och som till slut blir konsekvenser. Och som Iran nu får äta upp.

Irans flygbolags flygplan kan visserligen fortfarande flyga och navigera och ha sin certifiering kvar ännu ett tag. Men de kan tydligen inte längre få flygplanen
tankade och servade på någon flygplats i Väst längre.

Idag så släppte Turkish Airlines sin bomb att de ställer in alla flighter till och från Iran, detta fram tills mars 2027. Beslutet ser ut att gälla omedelbart, från igår 21 september, alltså. Man kan också se att flygsökningssajterna såsom Momondo mfl utesluter tex Teheran, Mashdad och Isfahan numera.

Det står restricted destination ungefär.

Det turkiska flygbolaget anför en alltför ökande osäkerhet plus extremt mycket krångel av och till på flygplatserna i Iran.

Iran har dock halvt om halvt lovats att få ha sina linjer Teheran - Najaf, Mashdad - Najaf och Isfahan - Najaf kvar. Najaf ligger i Irak. Plus att Iran kan troligen driva en viss inrikes flygtrafik ändå. Inom landet alltså.

Oklart hur men det ska visst gå att ta sig med tåget Teheran - Istanbul men det tar cirka 60 timmar enkel väg.
Citera
2026-09-22, 08:13
  #32014
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jugbandblues
vilken gräns då?
Såg på Irannews update att 420 000 man gjorts beredda.
Citera
2026-09-22, 08:15
  #32015
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jugbandblues
vilken gräns då?
https://iran.liveuamap.com/
Det står bara borders.
Rulla ner lite på sidan.
Citera
2026-09-22, 17:03
  #32016
Medlem
Trump: USA är starkare än någonsin – vill ha världen med sig mot Iran
https://yle.fi/a/7-10105692/64-3-310073

Klarar inte USA uppgiften själv?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in