Citat:
Ursprungligen postat av
Cyborg2030
Du har exempel på det. Det betyder inte att exemplet gäller alltid för alla. Tack för att du exemplifierar problemet med fördomar.
Fast, om du ska ha ett exempel som gäller alla för alltid är du nere på naturlagar, att människor behöver syre och föda för att överleva. Nu diskuteras normer, beteende och agerade, du kan inte hitta någon norm eller agerade som gäller alltid för alla. Samtidigt är det ju inte det som innefattas av begreppet fördomar, även om fördomar ofta stämmer, då det finns empiri som stödjer slutsatsen, vilket gör att det inte ens längre handlar om normer utan ett agerade som går att påvisa genom empiri, det du vill göra är att skifta fokus till något som inte har med frågan att göra för att bevisa din slutsats. Om vi diskuterar X är inte Y ett giltigt argument.
Jag har visat exempel som stödjer Hanlif Balis påstående, visat både starka argument och empiri, vilket bemötts med anklagande om fördomar, alltså ett klandrande av person, inte argument eller empiri, det är inte intellektuellt hederligt. Men, det är ett vanligt förfarande bland vänsterliberala att klandra genom etikettering istället för att bemöta argument eller att motbevisa empirin, finns ju tydliga exempel i den här tråden där istället för att bemöta påståendena så svartmålas personen;
Citat:
Ursprungligen postat av
EttTillKonto2
Nån har bajsat på internet och nu ska vi alltså analysera avföringen? Hur kommer det dig att Sveriges husblatte #1 inte har något alls att säga om Moderaternas > 50 % i Danderyd och på Lidingö?
Det är inte mina fördomar som gör att grupper med vissa etniciteter väljer att rösta på en kandidat med samma etnicitet. Normen bland de grupperna som påvisats i exemplen är att de genom sitt agerande gör exakt det som Hanlif Bali påstår, det går att finna i officiella svenska undersökningar, från personer och myndigheter som inte ens försöker vara politiskt eller ideologiskt neutrala utan ständigt blir uppmärksammade för just vänsterliberal myndighetsaktivism och en massmedia som ser det till sin uppgift att ha en vänsterliberal politisk agenda. Det ger ännu större tyngd i påståendena när de som är motståndare till påståendena måste erkänna att deras övertygelse inte stämmer med verkligheten.
Det är inte en slump att de med flest personröster i både V och MP är just somalier;
(FB) Hur har V och MP hanterat att invandrare personkryssat bort deras toppkandidater?
”
När det kommer till den grupp som var flitigast att rösta, somalier, är forskarna inte säkra på vad sambandet är men Pieter Bevelander har en teori.
– Det får vi undersöka lite mer men man kan tänka sig att det finns personer som kan mobilisera den gruppens valdeltagande i Sverige helt enkelt.”
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/skillnader-i-rostdeltagandet-mellan-utrikesfodda-de-rostar-flitigast
Vad är då problematiskt i sammanhanget? Det som blir problematiskt är att om liten grupp får sätta agendan för majoritetssamhället vad det gäller resursfördelning och normer, då kommer konflikterna att öka och samhället kommer slutligen brytas ner. Speciellt om det handlar om så pass stora skillnader i värderingar, det krävs inte stora skillnader i värderingar inom en grupp för att det ska orsaka konflikter som inte går att lösa. Somalier vill inte bli svenska eller ha svenska värderingar, vilket man bör respektera, ingen bör tvingas till en främmande identitet, men bör konflikten lösas på sätt som den gör naturligt, genom segregation. En segregation som i förlängningen kräver repatriering av de som vill leva med andra värderingar, värderingar som visat sig omöjliga att acceptera för majoritetssamhället;
(FB) Tingsrätten hade hemlig ”särlösning” för nämndeman med gängkopplingar