Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Du tror det är Trump?
Denna smickrande AI-bild med texten "His hemisphere" med Grönland markerat.
Den postades i hans namn, och förmodligen med hans godkännande. Visst, det finns andra som ibland agerar "stand-in" på hans konto, t ex Miller, men det kändes helt överflödigt för mig att gå djupare in på den saken.
Undrar om vi får se fler sådana här barocka meme-pix om Grönland framöver, t ex en ompostning av den där "Good Morning, Greenland!"'-bilden som lades upp någon gång i somras.
Att avtalet skulle ge Trump/USA ensidig rätt att t ex stänga ute Kanada från affärsverksamhet på Grönland, med hänvisning till att landet agerar fientligt mot Uncle Sam, tror jag inte ett ögonblick på. Eller att USA skulle kunna stoppa t ex norska Hurtigruten, som sedan länge arrangerar turistkryssningar till den väldiga ön, med utgångspunkt på Island (numera under namnet HX Expeditions, men det är samma bolag och fortfarande norskt). Oavsett vad en del Trumpfans här på forumet tror.