Citat:
Ursprungligen postat av
Kaenkelberrie
Då var rösterna räknade till slut.
Örebropartiet fick ungefär 36000 röster och AfS fick ungefär 26000 röster. Det innebär alltså att differensen mellan Tidö och oppositionen kunde ha slutat med 12000 pers övervikt till fördel Tidö.
Hur kan människor vara så jävla dumma att rösta på ÖP och AfS samt då Medborglig samling som fick ungefär 10000 röster , när SD eller annat Tidö - alternativ kunde valts istället?
Anledningen till att väljare inte röstar på ett politiskt alternativ X brukar vara att man inte tycker om alternativ X, lol. Väljare som inte röstat på X kommer nog inte sörja nämnvärt när X inte vinner.
Folk som röstade på AfS eller ÖP gjorde det förmodligen för att de inte tycker om Tidös politik. Hade de gjort det hade de såklart röstat på Tidölaget.
Man ska rösta
för det parti som driver den politik man anser vara rätt väg för landet. Vill man se ÖP eller AfS i riksdagen, eller MED eller Piratpartiet för den delen, så kan man inte bara sitta och hoppas som nån jävla Askungen på balnatten. Man måste använda sin röst för att visa vilken riktning man föredrar.