Citat:
Ursprungligen postat av
Griever
Det är ett jävla tjat om att SD gjorde ett katastrofval - är det verkligen så?
De tappade inte 10%, de tappade 3% efter att i praktiken varit i regeringsställning - och ökat i varenda val sen de kom in i riksdagen. Vad trodde folk? Att de bara skulle öka och öka upp till 100%? Nej, detta är fullt normalt.
Känns som något vänstern vill måla upp för att tysta ner att Socialdemokraterna är på dekis och hade sitt lägsta resultat i modern tid.
Att SD tappade från 20,5% till 17,5% innebär att dom tappade 14,6% av sina röster jämfört med förra valet. S tappade 2,3% det innebär att dom tappade 7,6% av sina röster jämfört med förra valet men visst S gjorde ett dåligt val men SD betydligt sämre... Samtidigt så innebär V:s ökning med 1,7% att dom ökade sina röster med drygt 15% jämfört med föregående valet.