2026-09-17, 09:23
  #1393
Medlem
Flickpojkens avatar
Vill man va förlåtande kan man hävda att dom höll låg profil för att få regeringsposter denna mandatperiod.

Men dom hade gynnats mer av att sätta ultimatum exempelvis totalstopp för alla nya medborgarskap, begränsa invandringen ännu mer. De har utfärdats 200 000 medborgarskap under tid tidlös mandat period. De var de en primära orsaken till att regeringen föll.

Återvandringsbidragen och utvisningar va simpel populism för att blidka kärnväljare. Detta har stött bort invandrar röster. Jag hade kunnat förklara detta för sd dom måste ha usla strateger. En mycket bättre sätt hade varit en ultimatum politik utan krav på inflytande. De hade gett respekt i dom egna leden utan att stöta bort invandrare..
__________________
Senast redigerad av Flickpojken 2026-09-17 kl. 09:26.
Citera
2026-09-17, 09:36
  #1394
Medlem
Dags att ge Richard Jomshof uppdraget som partiledare.
Citera
2026-09-17, 09:44
  #1395
Medlem
Herostratoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av senapslamm
Men om man till och med är född i Iran räknas det som en merit?
Han peya / paya som sitter på Fenixbunkern tex.
Eller hur. Förvisso en merit att kunna språk och kultur men hur lojala är de här människorna? Angående SÄPO/MUST: Folk med kosmopolitisk bakgrund är förmodligen de bästa spionerna men oftast också de med minst lojalitet.
Citera
2026-09-17, 10:07
  #1396
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Panzeradler
Nej, de förlorade för att det finns för många som är allt för obekväma. Människor vill känna igen sig och det gör få i Jomshof. Han är allt för kontroversiell och det skrämmer iväg väljare.

Det kan så vara men när vi tagit del av hur ökningen av röstande i de muslimska enklaverna slog rekord så kommer det visa att jag har rätt.
Citera
2026-09-17, 10:09
  #1397
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nds


M och S har nyktra till om invandringen, inte värt att låta jepparna i SD styra.

Det har de inte alls.

Inga parasiterande bidragsmigranter utan rätt att tära på skattkistan kommer att tvingas lämna.

Fortsatt islamisering med 7-klöverns goda minne kommer att ske.
Citera
2026-09-17, 10:14
  #1398
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Katten1227
Säg att vi i dag bestämmer att vi inte vill ha muslimer i Sverige. Vad händer sedan? Det lär inte sluta där. Nästa gång kanske det är judar som ska förbjudas, eller katoliker. Eller kroniskt sjuka och människor med funktionsnedsättning. Eller brottslingar. Med andra ord: alla som anses tära på samhället. Det räcker att titta på vad som hände i Tyskland på 1930-talet för att inse att det aldrig kommer att stanna vid en grupp. Dessutom för etnisk utrensning – vilket i praktiken är vad du förespråkar – tankarna till Jugoslavienkriget på 1990-talet.

Jag har alltid röstat borgerligt, röstade på M 2018 och 2022 men valde den här gången att lägga min röst på C eftersom det partiet varit det enda (traditionellt) borgerliga parti som konsekvent vägrat att sitta i en regering med SD. Thand Ringqvist har nu kommit med lite vaga uttalanden som får mig att undra hur det blir med den saken, men jag hoppas att hon står fast vid sitt vallöfte att föra en mittenpolitik.

Jag undrar hur många röster (förutom min) som Tidöpartierna förlorade på grund av löftet om (tunga) ministerposter till SD...?


Jo fast skillnad på funktionsnedsättning o sjuka människor o muslimer som öppet säger att dom ska ta över Europa o inför sharia lagar, tycker du inte?
Galet folk
Citera
2026-09-17, 10:23
  #1399
Medlem
Sextiopluss avatar
De blev för brutala med sin utvisningspolitik, de som kom från andra partier till SD vill ha lösningar men det skall vara rättssäkert och humant. Sedan ville många rädda Liberalerna, kan ha kostar några procent.

Framöver måste de bredda sitt program med konkreta förslag. Inte bara "vi vill satsa på xxx" utan vad som brister i t.ex skolan och vården. Inga hafsigt hopkomna förslag utan något i stil med Folkpartiets gamla "eget rum på långvården"
Citera
2026-09-17, 10:27
  #1400
Medlem
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grunkz
Vad beror SD:s nedgång på?

Finns såklart en massa olika saker. Personligen var jag inte imponerad över hur de agerade i kvittnings-gate. Och jag var förmodligen inte ensam, folk vill inte ha fuskare i riksdagen.
Citera
2026-09-17, 10:28
  #1401
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kronhjort111
Ditt problem löser sig ju inte med en vänsterregering. A-kassa är tänkt som en kortsiktig lösning, inget du ska leva långsiktigt på. Du får vidareutbilda dig till ett yrke där det finns efterfrågan.
Varför ska jag skuldsätta mig igen för att omskola mig?
Citera
2026-09-17, 10:31
  #1402
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zypadera
Varför ska jag skuldsätta mig igen för att omskola mig?
Föredrar du att gå på A-kassa?
Citera
2026-09-17, 10:48
  #1403
Medlem
Verkar vara rätt kört för SD att ens komma tillbaka mer....

"Jimmie Åkesson väntas ta en paus från arbetet som partiledare för Sverigedemokraterna om Tidöpartiernas valnederlag fastlås, uppger källor inom partiet för TV4 Nyheterna."

https://omni.se/kallor-jimmie-akesson-tar-paus-om-tidopartierna-forlorar/a/gkl8Wq
Citera
2026-09-17, 10:55
  #1404
Medlem
CyberIngmars avatar
Om SD vänder i Israel-frågan och samtidigt gör partiet mindre toppstyrt kan det vara en väg tillbaka. Enligt mig har tillbakagången bland annat handlat om Åkessons fokus på en ministerpost åt sig själv och sina närmaste. Inget parti står och faller med en enskild partiledare, och det gäller även SD. Hittar de rätt person att ta över kan det ge partiet en möjlighet att komma tillbaka.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in