Följer man SVT sida så hoppar den pga tekniska issues mer än verkliga ändringar. https://mandatkoll.se/ visar en ändrelselista längster ner som visar ändringarna, mandatet gick till SD med 250 marginal och är kvar sen dess
Och nu har de vunnit tillbaka det. Jag tippar att oppositionen vinner, men sedan återstår förstås ett segt jobb med att sy ihop en ny regering (dvs ett nytt underlag för en koalition).
Man kan sympatisera med övriga partier och samtidigt inte bry sig om hur det går mellan blocken eller till och med hålla på sossarna.
Så kan det vara! Jag gav SD fingret redan 2018... eller t.om tidigare än så när jag såg vart J.Å förde partiet... hade de visat lite jävlar anama under dessa 4år hade min röst fallit på dem... säkert för andra också men nu valde de att sälja sig som billiga horor och får därför konsekvenser av det nu med.
I huvudsak unga arga män som ledsnat på de lönnfeta gubbarna i SD.
Ja, kanske är en delförklaring. Dock hade ju V fått kämpa för 4%-spärren om det inte vore för....ja du vet vilka. S hade sannolikt inte nått högre än 18-20% heller.
Bra om V har tagit många röster från S, så har det varit i utanförsområdena det dämpar S framfart.
Sen finns 39 utjämningsmandat i Sveriges valstruktur så det är svårt att "peoples voices" förlorar, men det finns små changser, så svarade Grok när jag frågade hurvida vinnande sidas röster kan förlora pga av mandat fördelning:
"Om det skiljer ca 10 000 röster mellan blocken (med fyra partier vardera) är sannolikheten ungefär 1 på 4 att det block som får färre röster ändå får fler mandat."
... så hoppet finns
Du menar att V tar röster från S så S tappar mandatet som står och väger?
Eftersom det handlade om ogiltiga röster satt jag naturligtvis på Länsstyrelsen vid den slutgiltiga räkningen ditt miffo.
Alla handskrivna röster skulle ogiltigförklaras i vallokalen var instruktionen, och sedan bedömas på länsstyrelsen. Antar att instruktionen i detta val är identisk.
En expert i TV4 sa nyligen att vi eventuellt måste vänta till länsstyrelsens slutliga sammanräkning innan vi har ett färdigt resultat, eftersom cirka 30 000 ogiltiga röster måste bedömas, och de flesta av dessa brukar godkännas, sa han.
Som sagt, handlar sista mandaten om endast några tusen röster är man ett riktigt jävla miffo om man inte begär omräkning av ogiltiga röster och andra poster som kan påverka resultatet.
Jo visst, säkert....
Nu får en sådan speciell liten pojke som du ha en speciellt fin dag.