Citat:
Ursprungligen postat av
JeffDavis
Svaret på alla miljöproblem är forskning och att man prioriterar det tills man löst problemen. Givetvis löser man inte problemen om man inte satsar på det.
Har inte sagt emot det. Men plastpåseskatt och korkar löser inte det, bara irriterar människor. Att tillverka en pappkasse kostar mer energi än att tillverka en plastkasse och pappkassen avger mer koldioxid än plastkassen när den brinner upp. Jag är för elbilar, men de behöver bli bättre mer längre räckvidd, bättre möjligheter att ladda, bättre livslängd och billigare, framförallt. Det borde man satsa vetenskapen på, vilket även skulle gynna våra tillverkare. Men med en skola och högskolor i vänsterförfall, kommer det inte hända. För man skiter i folket och landet och har alltid gjort.
Att straffa andra för att de kör bensinbil, kommer bara att göra många fattigare, framförallt de som redan är det. Men eftersom vänsterns idéer alltid leder till att de längst ned blir fattigare motverkar det sina syften. Bara de rika ska få köra, och alla andra ska straffas. Men flytta ut i skogen och lev som en Kenyan, så har du gjort ditt och har då rätt att gnälla på andra. Tills dess är det bara "andra" som ska göra det, inte de själva.