Citat:
Ursprungligen postat av
4YYX
Dags igen; torr sommar, lite vatten i magasinen osv. Vi har hört det förr.
Nu i vinter tros vi få de högsta elpriserna någonsin! Regeringen har misslyckats även på detta plan.
Mja, men vad skulle regeringen göra?
Det dom kan göra är väl i sig att riva bort införda hinder för privat sektor. Så att privat sektor inte hindras att ordna fram elproduktion. Det kan man klandra dom för att dom inte gjort.
Citat:
Ursprungligen postat av
4YYX
De pratar och pratar om kärnkraft men senfärdigheten är otrolig. I Kina bygger de ett fungerande kärnkraftverk på 5 år! Vår regeringen har nu pratat i 4 år, och säger kanske kan kärnkraft vara i drift om 15-20 år….
Hur många vill betala 200 öre/kWh från ett kkv i Sverige då?
Det är ungefär vad det blir med ett nytt kkv i Sverige. Kunderna kommer utebli.
Skälet till att man skall göra enorma subventioner från skattebetalarna är för att ny el från kärnkraft är en massiv förlustaffär.
I Kina är arbetskraftskostnaden liten jämfört med i Sverige och då kostar ett bygge av kkv inte så mycket. Så dom kan kanske få det att går runt där.
(På sikt kommer dock ett kkv bygge där också att bli en förlustaffär. Men det kan dom blunda för nu).
Citat:
Ursprungligen postat av
4YYX
Samtligt planeras fler elledningar till Europa vilket höjer de svenska elpriserna ytterligare.
Det är väl bra för el-producenterna i Sverige. Dom sk väl få rimligt betalt också.