Citat:
Ursprungligen postat av
S.O.B
Du tillhör inte Apples kundkrets. Apple bryr sig inte om folk som måste välja mellan att köpa en ny telefon eller betala två månadshyror.
Missförstå mig inte. Det är helt ok att inte ha pengar. Men folk med pengar resonerar inte som du.
Jag tillhör absolut Apples kundkrets. Jag har kört iPhone sen 3g, är inne på min tredje padda + två Äppelteve samt en bärbar. Har alltid tyckt att deras grejer varit mer ”slick” än konkurrensen men nånstans måste man dra en gräns.
Att dra fattigkortet så fort man inte går ner på alla fyra och slickar upp de senaste grejerna från golvet är bara löjligt. Tro mig, jag har pengar så det räcker för dessa leksaker men jag har också insett att girigkapitalismen lever på att mjölka oss tomma utan att ge något av värde tillbaka. Varje år bara en ny iPryl med de förutsägbara prishöjningarna. ”Nu upp till 21% snabbare”.
Varför ska jag betala i-landspriser för produkter tillverkade till u-landskostnader? Det är dags att återta värdigheten, att vara kapitalistens mjölkkossa bara för att kunna lajva rik bland sina bekanta är en återvändsgränd som kommer att kosta en mer än pengar i framtiden. Dessa nya prylar erbjuder inte värde för att matcha prislappen, du kan bara ringa samma nötter som med en gammal lur, du kommer att läsa samma trötta dravel på nätet även fast din nya surfplatta kostade två asiatiska barn livet i nån skitig sweatshop. Var är ”wow-upplevelsen”?