Citat:
Ursprungligen postat av
Pancev
Hade du velat ha kvar honom?
Hade du velat ha honom i en nyckelroll?
Hade han varit värd pengarna?
Alla frågorna är ju lite åtskiljda om du isolerar de.
Bra fråga Pancev.
Tekie är en av allsvenskans bästa innermittfältare. Punkt.
Men svaret är nog nej, han blir för dyr givet hans ålder. Visst, det uppstår en risk att man träffar fel med en ersättare jämfört med det säkrare kortet att förlänga med Tekie, men jag har numera så mycket förtroende för Hjelmberg, AvH och processen att jag hellre ser att man försöker lägga dom pengarna på en undervärderad yngre spelare istället.
Vill ha in lite fysik i laget, framför allt på mittfältet. Tekie, Madjed och Besara har lite för lite av den varan. Mackan och Lind lite mer, men fortfarande inte tillräckligt för att kompensera helt. Boudri har en otrolig förmåga att vinna närkamper given hans kroppshydda, men han har fortfarande inte längden i nickduellerna.
Så jag vill ha in en Hammar/Erik Israelsson som dessutom har det bästa Tekie också hade, om jag får önska. Skall det kosta 30-40 mille så får det göra det.