Citat:
Ursprungligen postat av
Garre74
"Pojken vet ju inget om mammans "kampanj" på sociala medier. "
Han vet om mammans kampanj, han är fem år inte en bebis. Han har varit hemma från förskolan, utan rimlig anledning. Om nu förskolan var hans trygga plats - så undrar han nog varför han är hemma veckovis.
Han sa själv något att i relation till "tar barn" med vuxenord, han hade ett stort gäng dårar på "Hembesök" för att stoppa polisen. Detta har förekommit tidigare med "beskyddare"
"viktigt att pojken får krama om mamman så snart som möjligt "
NEJ! Du har verkligen INTE barn. Det bekräftar otryggheten hos pappan mer än att trygga barnet hos pappan.
När man har lämnat hos förskolan sexhundra gånger inser man att dem föräldrar som har problem med otrygga barn ofta är dem som alltid ska ge en extra kram.
Separationsångesten från MAMMAN sipprar över till barnet, vilket gör att barnet blir ledsen för att de tar mammans osynliga ångest som känns för barnet. En kram som du påstår skulle absolut INTE vara bra.
Barnet kommer inom sekunder ta trygghet från pappan, är han ingen skitstövel vilket inget pekar på så är otryggheten över på... sekunder. Ja verkligen sekunder. Som en hundvalp som skiftar fokus direkt.
Är pojken helt hjärntvättad, ja då tar det tid - men då ska f*n mamman inte nära pojken heller.
Det är endast i dina fantasier pojken vet om "kampanjen". Du kan omöjligt veta att så är fallet. Och uttrycket "tar barn" är inte svårt för en 5-åring att självständigt säga "ta inte min nalle!" kan rentav 3-åringar säga. Som sagt var: du fantiserar rätt vilt, du.
Men kära du. Vet du inte skillnaden på
lite separationsångest och
svår traumatisk upplevelse?
Lite separationsångest:
Vid lämning på förskola, lämnar man barnen snabbt över till personalen kramar om barnen och säger "kommer sen, mamma/pappa älskar er!". barnen märker att mamma/pappa är trygga med att ha barnen där, vilket gör barnen trygga att vara där, även om de har lite separationsångest över att föräldern ska gå. Barnen vinkar i fönstret med pedagog och har lite separationsångest just när föräldern lämnar. Vilken
snabbt går över när föräldern är utom synhåll och den vana och kompetenta pedagogen lockar med barnen in i någon kul lek inne på förskolan.
Här är det givetvis viktigt att anknytningspersonen går så fort som möjligt, så att pedagogerna får ta över. Det är bäst för barnen! Barnen
vet ju också att mamma/pappa kommer komma tillbaka! Det har de lärt sig under inskolningen. Men först får de ha några roliga timmar på förskolan, med lek, måla, upptäcka saker, pedagogik etc. Är de ledsna så får de tröst av pedagogerna som de känner väl och har en slags anknytning till.
Svår traumatisk upplevelse:
Poliser och socialsekreterare kommer hem till familjen och vill ta ett barn från sin mamma (anknytningsperson) till en person barnet inte har någon anknytning till. Barnet vill inte lämna mamma, syskon, sitt hem. Och
inte veta när han/hon får se sina närmaste igen! Tonen är hård, mycket laddade känslor i situationen. Vuxna som är oense. Mamman hamnar i handfängsel. Bonuspappan blir hårt knuffad. Folk som skriker och är arga på varandra. Extremt otrygg miljö. Till slut sliter två män tag i barnet och sliter ut barnet (med våld, fasthållning är våld) mot barnets vilja. Till en person barnet inte har någon anknytning till.
Denna traumatiska händelse har barnet nu att bära på. och det är klart att barnet så fort som möjligt behöver få se att mamma är ok. Få krama om sin mamma (som är hans primära anknytningsperson). Gråta ut hos mamma efter den svårt traumatiska händelsen. Pojken var
inte med om
"lite separationsångest" vid överlämning till förskola. Han var med om en våldsam och hemsk upplevelse.
Förstår du skillnaden?
Hade man väntat
en månad. Till skolstarten. Så hade det säkert gått lugnare till. Mamman hade ju inte varit i skolan. Och pojken har ju haft lugna och fina stunder med pappan, när mamman inte har varit närvarande. Hade då pappan kommit till skolan med socialsekreterare. Och de hade berättat för pojken "du ska komma till din pappa ett tag, det har vuxna bestämt. Mamma älskar dig och vill träffa dig också. Och du kommer snart få träffa mamma och dina syskon. Men nu ska du till pappa". Så hade pojken
sluppit vara med om den där svårt traumatiska händelsen. Bättre start för pojken också, med hans nya liv hos pappan!
Det var liksom inte bråttom att få bort pojken från mamman. Hon utgjorde inget hot mot hans liv, så att ett
omedelbart omhändertagande var tvunget att göras. Man hade som sagt var gott kunnat vänta en ynka månad till. För
pojkens skull.
Hade varit bättre för polis, socialsekreterare, övriga barn, pappan, beslutsfattare etc. Om det hela hade fått gå lugnt tillväga en månad senare.