Citat:
Ursprungligen postat av
Tomtekukar
Men "kompis med ryska spioner" är Expo's påstående, inte en dom. "Tio år av Kreml-propaganda" är en beskrivning av sociala medier-inlägg, varav Expo selektivt valt ut de som passar narrativet. Och "hyllade Putin" - hon hyllade Putin 2015. Sedan dess har hon offentligt beskrivit invasionen av Ukraina som den värsta dagen i sitt liv.
McCarthyismen handlade inte bara om privatpersoner utan politisk åsikt. Den handlade om att använda lösa associationer, selektivt urval och rädsla för att diskvalificera människor utan rättssäker prövning.
Det är precis det vi ser här.
Det du kallar selektivt valt ut att passa narrativet kallar de flesta andra för journalistik. Det vore inte meningsfullt, eller tekniskt eller juridiskt möjligt för Expo att visa hennes totala posthistorik. Det vore inte heller journalistisk granskning, vilket till stor del handlar om att sålla bort allt som inte har betydelse.
Det är de problematiska postningarna i linje med Kreml-propaganda som är av betydelse här, eftersom de är oacceptabla för någon med hennes jobb. Allt annat kan man ignorera. För frågan om hon har postat oacceptabla poster spelar det ingen roll alls om hon även någon gång har skrivit att hon tycker att kriget hennes statsledare startade känns lite jobbigt.
Om en artikel diskuterar övergrepp som en viss pedofil har gjort så vore det inte meningsfullt att den ger en fullständig kronologisk lista över alla tillfällen som pedofilen haft barn runt sig utan att förgripa sig på dem. Dessa tillfällen är inte intressanta, utan det är de avvikande, problematiska tillfällena som är värda att skriva om.