Man får ju inte ens läsa sagor på ryska för ryska barn längre så det räcker nog att vara ryss.
Det där med yttrandefrihet o friheten att tycka vad man vill är bara på pappret.
Allt ryskt är paria.
Stor skillnad på att vara privatperson och att ha tillgång till klassad information i riksdagen.
Självklart är jag det, ska man nu sålla ut människor efter etnicitet så är ju Iran inte ett vänligt sinnat land till Sverige.
Så vilka politiker pratar gott om Iran i Riksdagen?
Självklart är jag det, ska man nu sålla ut människor efter etnicitet så är ju Iran inte ett vänligt sinnat land till Sverige.
Så vilka politiker pratar gott om Iran i Riksdagen?
Finns det någon särskild du tänker på är ett säkerhetshot?
1. Gustav Gellerbrant är chef för SD:s samordningskansli i Regeringskansliet och en nyckelperson i Tidösamarbetet. Sedan 2024 lever han i en relation med en kvinna från Ryssland, som arbetar som tjänsteman för Sverigedemokraterna i riksdagen.
2. Han skriver att sambons inlägg är tagna ur sitt sammanhang, i vissa fall gamla och att det handlar om ”uppenbar ironi och sarkasm”.
I andra inlägg har hon också uttryckt kritik mot den ryska regimen, både innan och efter den fullskaliga invasionen av Ukraina, skriver han.
3. Gällande resan till Ryssland 2017 skriver han att det är uppenbart att resan var olämplig, men att det inte var upp till henne som nyanställd politisk sekreterare att avgöra. Efteråt ska hon dock ha samarbetat med europeiska myndigheter under omständigheter som hon inte kan berätta om.
Jag vet inte mycket mer än det svt presenterade.
Och av det låter det som att en journalist troligtvis har plockat ut saker från olika sammanhang och skapat en bild