Citat:
Ursprungligen postat av
Rocket16
Hej. En familjemedlem har blivit lurad av henne pch jag undrar om någon vet om hon någonsin lämnat tillbaka saker? Jag har ringt hennes föräldrar och sambo men de vill ej hjälpa till.
Vet någon om i ville Facebook de skrev om henne där man sökte efter fler drabbade?
Ni har alltså skickat något till henne men inte fått betalt? eller tvärtom?
oavsett så har hon inte historiken av att lämna tillbaka vare sig prylar eller pengar. Undantaget va senaste domen där pengarna hade gått till hennes sambo som i sin tur skickade tillbaka. tror beloppen va totalt ett par tusenlappar. om du lägger en hundring på fupen från senaste målet ser du nog att de här går tillbaka i nästan 10 år.. är inte förvånande att hon fortsätter sen förra voltan på anstalt, din bästa chans är att anmäla de t snuten för bedrägeri i hopp om att de för en gångs skull får en åklagare som häktar henne för den fortsatta brottsligheten..
Sambo avslutade nog sin skyddstillsyn precis, då hon drog tillbaka sitt överklagande till hovrätten - så henne får du nog inte hjälp av.
Citat:
Ursprungligen postat av
ickeskidakande
Hon syns till i Hudiksvall enligt bekant som bor i stan. Rör sig mellan lillfjärden och Coop. Helt obrytt fortsätter lebben blåsa folk till höger och vänster. I väntan på att hovrätten ska ta upp hennes mål där hon dömts till fängelse i tingsrätten.
Ja o fördmoligen på coop på hon snattat på ICA både i byn och där hennes sambos päron bor, nyaste domen gällande en ica va i somras.
Hovrätten har haft de där fallet på sitt bord sen januari 2025 men ännu inte bokat in huvudförhandlingen. den "ligger för schemaläggning".