Citat:
Ursprungligen postat av
Snubchurp
Är det på grund av budgeten som Sverige gått ner sig totalt de senaste 10 åren eller hur förklarar du den utvecklingen? Reinfeldt påbörjade nedmonteringen men sen hade S möjligheten att sätta stopp för det. Istället eskalerade man utvecklingen till sin spets och vägrade att vidta några åtgärder. Om du tycker S skött det bra blundrar du totalt inför verkligheten.
Ja budgeten och minoritetsregering där högern fått inflytande är en viss del av det.
Eller vill du skylla på invandring? Vi hade invandring på 90 och början av 00talet med. Det funkade bra då också, rasisterna ljuger och förstorar allting 100x för att det ska passa deras vitmaktagenda. Majoriteten invandrare är vanligt folk, och den minimala minoritet som missköter sig får repressalier precis som andra svenskar får.
SD har gjort massor av dåligt med, finns inget felfritt parti, var har jag sagt att S inte har sina nackdelar? Jag är inte hjärntvättad som frälsta SDare som lever i en fantasivärld och litar blint på allt högern säger. Om du tror att högern inte har problem med korruption, rasism, fascism, lögner, privatiseringar och att nedmontera välfärden, sparkar på den sjuka och svaga, arbetar för främmande makter som mutar dom så blundar du helt inför verkligheten.
Nu står högern för nedmonteringen och motiverar det med rasism, och dom korkade applåderar.
Jag ville se mer vänsterinriktat S men S är mindre dåligt(trots sina brister) än vad SD försöker partiet att framstå som, och SD inte alls lika bra som deras fanboys inbillat sig.
Kommer nog att rösta på V. Det partiet tar humanism på allvar och står upp den sjuka och svaga som högern sparkar allt mer på. Ignorerar man högerns lögner om V (hittepå att dom skulle vara antisemiter och hela den propagandan nazisterna sprider, projicerar) så är V bra. Rika giriga as gillar inte V då dom vill betala mindre skatt. V motsätter sig chat control och Palantir, SD är för palantir och övervakning.