Citat:
Ursprungligen postat av
ReijoHervonen
Svårt att se hur flickan kan ha sett "betydligt äldre ut än hon var"? Om det nu inte handlar om nån sjukdom som gör att hon åldras i förtid så satt det antagligen ett gäng pedofiler i tingsrätten och dömde.
Det är mer pedofili att sätta på 15 åring som ser ut som 12 och ännu inte fått sin första mens, än att sätta på 13 åring som ser ut som 18, gjort sig till med smink och ljuger om sin ålder! Alla måste förstå att det förstnämnda är mer pedofili. Hur gammal man ser ut att vara och poserar som är det som avgör, inte kronologisk ålder. Och ja, 18 kan se ut som 13 och tvärtom.
Det är redan vidrigt att det är lagligt att sätta på högstadieflicka som ser ut som 11 år bara hon fyllt 15, varför ska det då vara pedofili att sätta på 13 åring som ser ut som 18 OCH SOM BER OM DET?
Givetvis ska han frikännas. Lagen är redan sjukt orättvis mot byxmyndiga barn så helt rättvist att han inte döms.