2026-08-31, 20:32
  #10813
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Soffloplopp
Han säger det för att han innan hittat en tom flytväst och mamman visste han inte hade det. När hjälpen kommer så är det inte konstigt att han då säger kort att mamman och dottern är utan, han hade ju precis haft hjälp av dotterns tomma flytväst. Va skulle han ha sagt istället menar du? kanske ...
Mamman hade inte flytväst men dottern hade fast det hade hon inte för jag hitta den tom?

Det är väl ändå ganska självklart att han där i paniken säger att dottern inte hade flytväst när han hittat den tom för att förmedla allvaret i att den var av. Ska han där i den akuta situationen efter att ha svalt vatten, diesel och blivit nerkyld komma med en lång förklaring kring detta i samma sekunder som det utförs HLR på hans son?.... Du har sedan dag 1, konstant inlägg efter inlägg vart på pappan och målat upp han som största skurken i dramat. Det enda du tar ut från fup i denna tråd är sånt du kan vinkla mot pappan för att skuldbelägga han men främst för att du vägrar inse att du haft fel sen dag 1 med dina spekulationer.

Faktan säger att vi inte vet varför dottern inte hade flytväst på som hon borde haft. Faktan säger inte vad som hade hänt som gjorde att dottern inte hade flytvästen på efter olyckan.

vad är det jag skriver som är lögn? jag skriver tydligt inom " " vad som är pappans ord och från FUP och skiljer det från mina egna gissningar och säger inte att mina egna gissningar är nån form av fakta.
Men pappan är ju den största skurken i detta drama, han skulle inte åkt där han åkte utan hållit sig utanför farleden samt HAFT UPPSIKT RUNT SIN BÅT. Begriper du inte det, driver du med oss?
Citera
2026-08-31, 20:37
  #10814
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
Dåligt att ha en kran i vägen för sikten på fartyget och dessutom en travers.
Kommer de att bygga om fartyget efter olyckan ?
Ja absolut om den skymmer sikten, dom lär inte bygga om om ingen tvingar dom.

Undrar vad det finns för krav på sikt vid en besiktning?
Citera
2026-08-31, 20:39
  #10815
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av upperbearing
Saknar du läsförmåga? Och korsar du i sådana fall denna med noll sjöerfarenhet? Det verkar ju så.

Den streckade linjen bygger väldigt ofta på vita fyrsektorer, i vilka du bör ligga om ditt elektroniska sjökort eller din radar lägger av.

Ligger lotsen konsekvent i röd sektor ifrån Mitholmarna, på sydgående, och får blackout får han ingen känsla för åt vart det barkar.

Ligger han konsekvent i vit sektor och båten slocknar kan han vända sig om och granska fyren för att se åt vilket håll det sticker och driver och har sig.

Även om fartygets kurs skär åt ett håll kan vind mycket väl trycka åt ett annat i den sitsen.

Begriper du bättre då?

Nej, det går inte att begripa vad du svamlar om.

Du verkar varken kunna läsa sjökort eller något annat. Det är som jag skrev.

Misje Verde har hållit en helt normal kurs och position i farleden. Hon lär inte ha gått efter några fyrar och den streckade linjen i sjökortet förbi Katten märker ut farledens mitt. Mötande fartyg håller sig på vardera sida om mittlinjen.
Citera
2026-08-31, 20:42
  #10816
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nyigemet
Bra, det ligger nog mkt i det du skriver! Jag tänker lite på Viking line- färjorna utanför Norrtälje-isch. Skulle aldrig våga köra i farleden där. Alla vet att stora fartyg passerar. Man blir stressad även om man bara ska korsa.
Alltid hålla sig ifrån farleder med mycket trafik, finns aldrig eller väldigt sällan en anledning att gå i en farled för en lite fritidsbåt, är det mörker och man vill gå på fyrar så lägger man sig i gränslandet mellan vitt och rött/grönt.
Citera
2026-08-31, 20:42
  #10817
Medlem
I FUP har de gjort en beräkning efter Gps positionerna och broderns snipa ska ha varit max 50 meter från fartyget när det passerade. Då har de räknat med det antal meter som gps kan fela så med största sannolikhet så har fartyget passerat ännu närmre. Lotsen måste ha fått en oj upplevelse där och då.


Citat:
Ursprungligen postat av Veridictores
Ja, av allt att döma var det "så nära". Observera dock att skalan gör att det lätt kan vara 50-100 meters marginal. Det sa väl brodern i FUP också vill jag minnas.

Enligt brodern var det obehagligt nära men samtidigt inte så nära att han vidtog någon annan åtgärd än att ropa på sin son för att sonen skulle få se när Misje Verde passerade. Så det var ur broderns perspektiv då inte "för nära", för då hade han ju själv flyttat på sig. Vilket han så klart borde ha gjort långt tidigare.....
Citera
2026-08-31, 20:42
  #10818
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kalabaliken1
Ja absolut om den skymmer sikten, dom lär inte bygga om om ingen tvingar dom.

Undrar vad det finns för krav på sikt vid en besiktning?

Ja det kan man undra.
Jag undrar också varför så här stora fartyg är underbemannade så de inte har en extra gubbe som utkik?
Citera
2026-08-31, 20:43
  #10819
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dolmes
Märkligt att det börjas anklagas för troll så fort bröderna ifrågasätts! Ni har inte fattat någonting, eller hur? Det handlar inte bara om båtolyckan, nästa gång möter Du Albin någon annanstans och det kommer vara helt upp till Dig att ta Er ur den uppkomna situationen. Albin kommer inte göra någonting! Ja, jag hoppas frun och dottern kommer till honom varje natt och ställer samma fråga: Hur kunde du göra så här mot oss? Skulle gärna vända mig till hans fru och beklaga valet av far till barnen. Av förklarliga skäl går inte det! Albin och hans bror är inte bara en fara för sig själva utan hela samhället! Har varit till sjöss 40 år, varav maskinchef i 15 av dem. Hade jag fått Albins bror som styrman hade jag vägrat lämna kaj!

Ja, säkerhetstänket verkar ha varit helt obefintligt och något konsekvenstänk verkar de inte ha haft. Broderns båt började ju brinna mitt i alltihop också, de körde med snipan trots att se kände till problemet och risken. Helt uppåt väggarna. Jag förstår verkligen inte hur man kan sitta och försvara deras beteende.
Citera
2026-08-31, 20:47
  #10820
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
Ja det kan man undra.
Jag undrar också varför så här stora fartyg är underbemannade så de inte har en extra gubbe som utkik?
Kostnad helt enkelt som i all övrig verksamthet, också därför en så otroligt stor andel är bemannade av asiater med möjligen någon vit som skipper som på detta fartyg.
Citera
2026-08-31, 20:48
  #10821
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kalabaliken1
Vad menar du med det?



Det är en väldigt bra fråga.
Ligger man "konsekvent i röd sektor" på sydgående från Mitholmarna, så går man på grund.
Det är liksom hela grejen.

De e sådana där "kommentarer" som sållar agnarna från vetet, om man säger så
Citera
2026-08-31, 20:49
  #10822
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kalabaliken1
Kostnad helt enkelt som i all övrig verksamthet, också därför en så otroligt stor andel är bemannade av asiater med möjligen någon vit som skipper som på detta fartyg.

Haverikommissionens lär väl komma med rekommendationer?
Citera
2026-08-31, 20:54
  #10823
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kalabaliken1
Va, helt otroligt. Dom har alltså inte smort lagren, den är väl nästa alltid bronslager så det har alltså gått så hett att ev olja od runt lagret börjat brinna!!

Jepp, så är det. Noll koll. Å han ska ha befälsutbildning? Men kan inte ens se efter sin egen snipa och än mindre ta ett beslut i linje med gott sjömanskap att inte ge sig ut i ett fartyg som inte är sjödugligt!

Citat:
Ursprungligen postat av kalabaliken1
Vilka sjömän dessa två bröder verkar vara, en gasar på allt vad han kan fastän han har problem den andra skiter i att hålla uppsikt runt om sin båt samt om alla ombord har flytvästar korrekt påsatta!!

Herregud, stackars son som överlevde och har en sådan pappa och farbror.

Ja, man häpnar verkligen över inkompetensen och ansvarslösheten.
Och sedan sitter en åklagare där och säger att dom har minsann inte gjort något fel.
Vart fan är Sverige på väg, undrar man.
Citera
2026-08-31, 20:56
  #10824
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
Ja det kan man undra.
Jag undrar också varför så här stora fartyg är underbemannade så de inte har en extra gubbe som utkik?
Obefintligt säkerhetstänk hos rederiet tyvärr. Pengar går först. Och lotsen verkar vara invaggad i någon falsk trygghet eftersom han kört där så många gånger förr, kanske blivit för självsäker och avslappnad.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in