Citat:
Ursprungligen postat av
Uptown018
Alla jävla sossevänsterpajasar i Sverige älskar att tjata om att hårda straff inte hjälper,
för titta på USA blablabla.
Kanske svaret på det är : Jamen då är amerikanska fängelser inte tillräckligt hårda då.
Titta på fångarna i USA. Värsta jävla kroppsbyggarna som har tid och energi att bråka med och våldta andra fångar, bilda gäng och slåss gäng mot gäng.
Då har dom det ganska bra med mat och vatten då, eftersom dom har sån jävla massa energi till allt det ovannämnda. Då är dom inte undernärda.
Lycka till med att försöka samma i El Salvador, liksom.
Så hur vore det om man i Sverige gav fan i att ge mat till de starkaste och vildaste fångarna ?
Skulle inte fanskapen snabbt lugna ner sig?
Har man makt inne på kåken då är det för att man fått äta för bra.
Så varför ge mat till någon som missbrukar sin styrka och energi ?
Vill dom ha mat igen får dom fan lugna ner sig och lyda.
Detta stämmer väl, eller gör det inte det ?
Slutade man ge vettig mat till internerna så hade de förmodligen blivit mer som i USA där de ju får sämre mat.
Som alltid handlar det om straff kontra rehabilitering. Du åkte på däng nån gång, vilket jag beklagar, och vill ha hämnd men den typen av fångvård är inte speciellt bra för samhället. Bäst resultat får man om fokus ligger på att fången tids nog ska bli en fungerande samhällsmedborgare och försöker bygga upp fången istället för att bryta ner den så mycket som möjligt.